Günde Kaç Saat Oturuyorsunuz?

Dünya Hali
Halen dünyada 17 ülkede devam eden ve on iki yıllık ileriye dönük bir araştırma olan PURE’nin (İleriye Dönük Kentsel Kırsal Epidemiyolojik Çalışma) Türkiye’ye yönelik ilk sonuçları açıklan...
EMOJİLE

Halen dünyada 17 ülkede devam eden ve on iki yıllık ileriye dönük bir araştırma olan PURE’nin (İleriye Dönük Kentsel Kırsal Epidemiyolojik Çalışma) Türkiye’ye yönelik ilk sonuçları açıklandı.

Metabolik Sendrom Derneği Başkanı olan aynı zamanda PURE Çalışması Ulusal Koordinatörü Prof. Dr. Aytekin Oğuz, Türkiye’nin 8 ilinde 35-70 yaş arası 4 bin kişiyle yapılan çalışmadan Türkiye’nin bulaşıcı olamayan hastalık profilinin çıkarıldığını söyledi. Oğuz araştırmanın devam edeceğini söyledi.

Araştırmadan çıkan ilk sonuçlara göre Türkiye’de diyabet hastası sayısı belirlenen yaş grubunda yüzde 14.7, hipertansiyon yüzde 42, obezite yüzde 52, kolesterol yüzde 55. Çalışmada 2 bin 463 kadın ve bin 594 erkekle yüz yüze görüşülürken, özelikle Türk milletinin oturarak geçirdiği zamanın fazlalığına dikkat çekildi.

Türkiye’de hafta içi kadınlar 6.3 saat erkekler 6.2 saat otururken, hafta sonu bu kadınlarda 6.7 saat erkekler de ise 6.5 saat olarak belirlendi. Uzmanlar bu durumum birçok hastalığı sebebi olan hareketsiz yaşamın göstergesi olduğu ifade ediyor.

Türk halkı tansiyonu kontrol edebiliyor

Prof. Dr. Aytekin Oğuz yıllarca Türkiye’deki tansiyon hastaları için söylenen tansiyonlarını kontrol edemiyor." İfadesiydi. Hatta oran olarak da yüzde 8-10 dendiğini anlatan Oğuz, araştırmada bunun yüzde 34 çıktığını ve bunun da Amerika Birleşik Devletleri’ndeki oran olduğunu açıkladı. Oğuz araştırmanın diyabet bölümü için de ”Bu çalışmanın en çarpıcı yanı, diyabet oranındaki artış. Çalışma Türkiye’de 35-70 yaş aralığında diyabetin yüzde 14,7 olduğunu gösteriyor. Ayrıca pre-diyabeti olan yani gizli şekeri veya tıp dilindeki adıyla ‘glukoz tolerans bozukluğu’ oranının yüzde 9,6 olduğu ortaya çıktı. Yani toplamda diyabeti ve pre-diyabeti olan kişilerin oranı yüzde 24-25’lere varıyor. 35 yaş üstü 4 kişiden birinin kan şekeri bozuk. Her 4 diyabetliden 3’ü kan şekerini kontrol edemiyor. Diyabet sıklığının 50 yaşından sonra arttığını görüyoruz. 60 yaşından sonra oran yüzde 30’lar civarında. Diyabet görülme sıklığı kentlerde yüzde 2 oranında daha fazla" şeklinde konuştu.

Nüfusun yüzde 24.7 şişelenmiş su içiyor

Araştırmada içme suyu kaynakları da soruldu. Sonuçlara göre şebeke suyundan içme oranı yüzde 70, şişelenmiş sudan kullanma oranı yüzde 24.7 çıktı.

Çalışma 8 ilde uygulandı. Bunlar İstanbul, Kocaeli, Nevşehir, Aydın, Antalya, Samsun, Malatya ve Gaziantep’te yapıldı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme