Gözaltındaki Türk hacılar Yardım Bekliyor

Dünya Hali
Malatya’dan kutsal topraklara şoför vizesiyle gittikleri ve hac ibadetinin ardından bir ay önce Türkiye’ye dönmek için yola çıktığı belirtilen 6 kişinin, Suudi Arabistan yetkililerince ülk...
EMOJİLE

Malatya’dan kutsal topraklara şoför vizesiyle gittikleri ve hac ibadetinin ardından bir ay önce Türkiye’ye dönmek için yola çıktığı belirtilen 6 kişinin, Suudi Arabistan yetkililerince ülkeye kaçak girdikleri gerekçesiyle gözaltına alındığı ileri sürüldü.

Suudi Arabistan’da bir aydır gözaltında tutuldukları iddia edilen vatandaşların Malatya’daki aileleri, yetkililerden yardım bekliyor. Kutsal topraklarda gözaltına alındığı öne sürülen Cihan Özdoğan’ın babası Zeki Özdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlunun 2,5 ay önce hacı adaylarını taşıyan otobüsün yedek şoförü olarak Suudi Arabistan’a gittiğini, 1,5 ay sonra dönmesini bekledikleri oğlunun bir aydır bu ülkede tutulduğunu savundu.

Oğlunun ülkeye sorunsuz giriş yapmasına karşın, çıkışında Suudi Arabistan yetkililerinin ”Giriş yaptığınız gözükmeden nasıl çıkış yaparsınız?” diyerek Cihan’ı gözaltına aldıklarını ileri süren Özdoğan, görevli bir öğretmenin kefil olması üzerine oğlunun ve yanındakilerin tutuklu bulunduğu yerden çıkarıldığını, ancak Tebük’te bir otele yerleştirildiklerini, söz konusu 6 kişinin otelden çıkış yapmasına izin verilmediğini iddia etti.

Oğlunun daha önce de 2-3 sefer şoför olarak kutsal topraklara gittiğini anlatan Özdoğan, ”Oğlum bir hırsızlık yapmadı. Burada da, orada da hiçbir sicili yok. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ya da Dışişleri Bakanımızın bu işe el atmasını istiyoruz. Zor durumdayız. Yapabileceğimiz bir şey yok. Evimiz kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak. Evimizi taşıyabilmek için onun gelmesini bekliyoruz. Çok mağdur olduk” diye konuştu.

-Yeni doğan çocuklarını göremediler-

Özdoğan’ın gözü yaşlı eşi Belgin Özdoğan ise eşi Cihan Özdoğan’ın henüz 38 günlük olan bebeği Elif İkra’yı bile göremediğini belirterek, yetkililerden kendilerine yardımcı olmalarını istedi.

Gözaltındaki Yakup Parlak’ın eşi Rukiye Parlak da gözyaşı dökerek, eşinin bir ay önce dünyaya gelen ve ”Hasan” ismini verdikleri oğlunu henüz görmediğini söyledi. Parlak, eşini, özlemle beklediklerini ifade etti.

6 çocuk babası Parlak’ın kardeşi Kadir Parlak ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile diğer yetkililerden Tebük’ten çıkarılmayan kardeşinin ülkeye dönmesi için gerekli girişimleri yapmalarını talep etti. Kadir Parlak, amcasının oğlu Niyazi Parlak’ın da gözaltında tutulduğunu öne sürdü.

İki oğlunun da Suudi Arabistan’da gözaltında tutulduğunu iddia eden Mehmet Aktaş da, oğulları Salim ve Ahmet’in yokluğu dolayısıyla sıkıntılı günler yaşadıklarını belirterek, çocuklarının Türkiye’ye dönmesi için yetkililerden yardım istedi.

Suudi Arabistan yetkililerinin gözaltına aldığı iddia edilen 6 kişiden birinin ailesinin İstanbul’da, birinin Malatya il merkezinde, 4’ünün ise Malatya’nın Darende ilçesi Aşağı Ulupınar beldesinde yaşadığı belirtildi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi