Dünya Hali

Gören Göz Cihazlarının Dağıtımı Başladı

Görme engellilerin sesli komutlar yardımıyla yürümeleri ve toplu taşıma araçlarını kullanmalarında kolaylık sağlayacak ”Gören Göz” cihazlarının dağıtımı Ankara’da yapılan törenle başladı. Bastonla birlikte kullanılması gereken yardımcı bir cihaz olan ”Gören..

Gören Göz Cihazlarının Dağıtımı Başladı

Görme engellilerin sesli komutlar yardımıyla yürümeleri ve toplu taşıma araçlarını kullanmalarında kolaylık sağlayacak ”Gören Göz” cihazlarının dağıtımı Ankara’da yapılan törenle başladı. Bastonla birlikte kullanılması gereken yardımcı bir cihaz olan ”Gören Göz” cihazları, ilk aşamada pilot uygulama olarak İstanbul için 3 bin, Ankara için 2 bin olmak üzere toplam 5 bin adet dağıtılacak. Dağıtım törenine; Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, eski AK Parti İstanbul Milletvekili ve Beyaz Ay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, bürokratlar ve görme engelliler katıldı.

Ankara’da 2 bin adet ”Gören Göz” cihazının dağıtımının gerçekleştirileceğini belirten Emine Erdoğan, ”İnşallah İstanbul ve İzmir’de de bu cihazları ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak, görme engelli kardeşlerimizin günlük yaşamını kolaylaştırma adına çok önemli bir adımı atmış olacağız” dedi. ”Takdir edersiniz ki bugün burada çok önemli bir adımı aynı zamanda bir ilk adımı atıyoruz” diyen Erdoğan, cihazların görme engelliler için beyaz baston kadar önemli olduğunu vurguladı.

Emine Erdoğan, projenin takipçisi olacağını, projenin gelişmesi, büyümesi, yaygınlaşması için her türlü katkıyı sağlayacağını ifade etti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin de yaptığı konuşmada, engellilerin önündeki engelleri kaldırmak için hukuksal ve zihinsel dönüşümü gerçekleştirmeye çalıştıklarını söyledi. Bu kapsamda bir devrim niteliğinde olan Özürlüler Kanunu’nun 2005’te çıktığını belirten Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla sosyal politikalara ayrılan bütçeleri 10 kat arttırdıklarını anlattı. 2002’de özürlü maaşından 262 bin kişi yararlanırken, bunun 2011 itibariyle 527 bine çıktığını dile getiren Şahin, kamuda ve özelde çalışan engelli memur ve işçi sayısının da 15 binden 50 bine yükseldiğini söyledi. Ancak 20 bin açığın bulunduğunu belirten Şahin, ”Şimdi hızlı şekilde yeni bir sistemle Başbakan’ın talimatıyla bu 20 bini doldurmak için büyük bir çalışma içerisindeyiz” dedi.

Evde bakım hizmeti alanların sayısının da 330 bine ulaştığını, bu konudaki kaliteyi takip ettiklerini dile getiren Şahin, ”Evde bakım yapan kişilerin muhtemelen bunlar kardeş, anne gibi yakın çevre… Onların da sosyal güvenlik sistemine girmesiyle ilgili Çalışma Bakanlığı ile bir çalışma başlattık” dedi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da Gören Göz cihazlarının radyosuyla, telefonuyla, sesli kitap özellikleriyle bir yol rehberlik cihazı olma dışında, bir çok hizmeti de verecek ve görme engellilerin hayatını çok kolaylaştıracak bir cihaz olduğunu belirtti. Yıldırım, bu cihazı kullanacak engellilere, Turkcell’in 1 yıl boyunca bedelsiz abonelik hizmeti vereceğini müjdeledi.

aktüelpsikoloji

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL