Dünya Hali

Gençlik Şiddete Karşı Korunacak

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde kurulacak federasyon ile, şiddet, savaş, kan gibi gençlerin beden ve ruh sağlığını etkileyici yerli, yabancı oyunların denetim altına alacak. Memleketi Samsun’da, İstiklal Caddesi üzerinde esnaf..

Gençlik Şiddete Karşı Korunacak

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde kurulacak federasyon ile, şiddet, savaş, kan gibi gençlerin beden ve ruh sağlığını etkileyici yerli, yabancı oyunların denetim altına alacak.

Memleketi Samsun’da, İstiklal Caddesi üzerinde esnaf ziyaretleri gerçekleştiren Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, vatandaşlar ile sohbet etti, sorunlarını dinledi. Kılıç, özellikle çocuklarla yakından ilgilendi, gençlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yol üzerindeki 5-D sinema salonuna giren Bakan Kılıç, burada 5-D gözlük takarak kısa süre film izledi. Çıkışta sanal dünyada yaşanan gelişmelere değinen ve özellikle gençlerin gelişimini olumsuz etkileyen oyunlarla ilgili çalışma başlattıklarını açıklayan Suat Kılıç, gençlerin beden, ruh sağlığı açısından sanal oyun sistemlerinin aynı zamanda eğitimlerine ve geleceklerine katkı sağlaması amacından yola çıkılarak bakanlık bünyesinde bir federasyon kurulması kararı aldıklarını söyledi.

Bir çok sanal oyunda şiddet içeren, savaş çağrıları yapan, kan ve ölüm kokan görsellerin kullanılabildiğine dikkat çeken Kılıç, şöyle konuştu: "Bütün bunlardan önce Türk gençliğini sonra dünya gençliğini korumak üzere Türkiye’de yeni bir model inşa edeceğiz. Kuracağımız federasyonla birlikte bu modelin alt yapısını sağlıklı bir şekilde hukuk zemininde dizayn edeceğiz. Sanal alemdeki ister Türk lisansıyla üretilen, ister yabancı oyunlar olsun bütün bunlara bir intizam vereceğiz. Gençlerimizin, çocuklarımızın beden ile ruh sağlığını sanal dünyada yaşanan olumsuz gelişmelerden korumak üzere bakanlık olarak koordine edici bir misyonla hareket edeceğiz."

Çalışmalarda aileler, okullar, öğretmenler ile birlikte hareket edeceklerini anlatan Bakan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Her şeyden önce federasyonun yapısı içerisinde gençlerden oluşan çalışma gurupları olacak. Playstation ve benzeri oyunlar başında en çok zaman geçiren gençlerimizin, bilgisayar başında geçirdikleri zamanı onlarla birlikte değerlendireceğiz. Oyunların içeriğine onlarla birlikte gireceğiz. Sanal alemdeki oyunların gençlerimizin beden ve ruh sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini
ortadan kaldırmak üzere son derece sağlıklı koordineli, gençlerin ailelerini içerisine katan, emredici, buyurgan, yasaklayıcı olmayan ama eğitimi ve yönlendirici, birlikte hareket etmeyi hedefleyen anlayışla gençlerimizi kuşatacağız"

Bakan Kılıç, açıklamasının ardından cadde üzerindeki esnaf ziyaretlerine devam etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL