Dünya Hali

Geçen Ay Çok Satan ve Yeni Çıkan Kitaplar

 Haber 7 Kitap Sayfası ve stratejik ortağı ilknokta.com yıllardır olduğu gibi, en az hatayla Türkiye’de en çok satılan ve yeni çıkan kitapları sizler için sunuyor. Haber 7 Kitap Sayfası ekibi..

Geçen Ay Çok Satan ve Yeni Çıkan Kitaplar

 Haber 7 Kitap Sayfası ve stratejik ortağı ilknokta.com yıllardır olduğu gibi, en az hatayla Türkiye’de en çok satılan ve yeni çıkan kitapları sizler için sunuyor.

Haber 7 Kitap Sayfası ekibi ve stratejik ortağı ilknokta.com kitap satış sitenin yıllardır sürdürdüğü başarılı işbirliği; her zaman olduğu gibi, dağıtım şirketleri raporları, satış zinciri bulunan kitap mağazaları ve internet satış sitelerinin listelerini denetleyerek, her türlü spekülasyondan ve reklam kaygısından uzak kalarak her türlü tartışmaya kapalı ve en az hatayla hazırlanan en tarafsız en çok satan kitaplar listesini Şubat 2012 için şu şekilde belirledi.

1- Sızıntı – Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan – Kırmızı Kedi
2- Can Boğazdan Çıkar – Mehmet Ali Bulut – Hayat Yayıncılık
3- Kayda Geçsin – Ece Temelkuran- Everest Yayınları
4- Gözlerini Sımsıkı Kapat – John Verdon- Koridor Yayıncılık
5- Küçük Mucizeler Dükkanı – Debbie Macomber – Martı Kitabevi
6- Aşk’a Yolculuk – Veysel Karani – Sinan Yağmur – Destek Yayınları
7- Aslında Giden Erkek Yoktur – Seda Diker – Destek Yayınları
8- Od – İskender Pala – Kapı Yayınları
9- Yaşatma İdeali – M. Fethullah GÜLEN- Nil Yayınları
10- Dukan Diyeti – Pierre Dukan – Pegasus Yayıncılık
11- S*ktir Et – John C. Parkin – Arunas Yayıncılık
12- Bambaşka- Kahraman Tazeoğlu- Destek Yayınları
13- Kış Günlüğü – Paul Auster – Can Yayınları
14- Gizli Anların Yolcusu – Ayşe Kulin – Everest Yayınları
15- Son Darbe: 28 Şubat – Mehmet Ali Birand – Doğan Kitap
16- Öteki Tarih – 1 – Ayşe Hür – Profil Yayıncılık
17- Sultan – Okay Tiryakioğlu – Timaş Yayınları
18 -Şahane Hatalar – Heather McElhatton – April Yayıncılık
19- Kara Duvak – Esra Erol – Postiga Yayınları
20- Aşktan Dinle – Cemalnur Sargut – Nefes Yayınları

Yeni Çıkanlar

Bu Bir Çağrıdır – Yaşar Kemal – Yapı Kredi Yayınları
“Ne söylense sanki duyan yok, gören yok” diyen Yaşar Kemal, yeni kitabı Bu Bir Çağrıdır’da 20 yıldır yaptığı barış çağrısını yineliyor. Yaşar Kemal’in Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Bu Bir Çağrıdır kitabı, büyük yazarın 1992’den bu yana, inatla, kimi zaman özlemle, kimi zaman öfkeyle ve her zaman umutla dile getirdiği demokrasi, insan hakları ve barış çağrılarını, uyarılarını ve söyleşilerini, bu konulara dair yazılarını bir araya getiriyor.

Yaşlı Adamın Savaşı – John Scalzi – İthaki Yayınları
John Perry önce karısının mezarını ziyaret etti. Sonra da askere yazıldı.
İyi haber, insanların nihayet yıldızlara ulaşmış olmaları. Kötü haberse uzayda yaşamaya uygun gezegenlerin nadir bulunması -tabii bir de bu gezegenler için bizimle savaşmaya hazır uzaylı ırkların olması. Biz de o yüzden savaşıyoruz. Dünya’dan çok uzaktaki bu acımasız, kanlı, sonu gelmez savaş onlarca yıldır devam ediyor. Dünya izbe bir gezegen.

Hz. Muhammed Örneğinden Hareketle Lider – John Adair – Ufuk Kitapları
Liderlik günümüzde kendisinden çokça bahsedilen ama gittikçe de kaybolduğunu gözlemlediğimiz bir haslet. Kitapçı rafları, lider kimdir? nasıl lider olunur? benzeri kitaplarla dolu ama liderliği bizim inancımızdan, tarihimizden, kültürümüzden örneklerle ele alıp, teorisini bizden rol modeller üzerine kuran kitap neredeyse hiç yok.

Rüzgargülü ( Gülün Günlüğü ) Ursula K. Le Guin -Ayrıntı Yayınları
Rüzgârgülü’nde, LeGuin’in olağanüstü zengin dünyasından farklı lezzetler sunuyoruz sizlere. Bazıları son derece eğlenceli, katıksız fanteziler; bazıları da alttan alta ahlaki ve siyasi sorunları tartışan anti-ütopyalar…

Gülümsemek Direnmektir – Mustafa Balbay – Cumhuriyet Kitapları
Elinizde tuttuğunuz kitap sizinle aynı gökyüzünü paylaşan Mustafa Balbay’ın yaşam, gazetecilik, hukuk ve siyaset üzerine yazılarından oluşuyor.

Kızıl Pençe – Mustafa Armağan – Timaş Yayınları
Kâzım Karabekir’in yazdıkları, resmi tarihin şekerlemelerine fazla alıştırılan okuru şoke ederken, aynı zamanda Ulrich Beck’in "düşmansız demokrasi" dediği bir akımın tarihimizdeki öncülüğünü yapıyor. Eser boyunca İstiklal Savaşı yıllarındaki Mustafa Kemal Paşa’ya duyduğu saygıyı sık sık vurgulayan Karabekir Paşa, onun ‘asalaklar’ dediği türedi bir grup tarafından kuşatıldığını ve en büyük hatasının bu gruba dayanarak iktidar sürme karşılığında milletten ve özgürlük mücadelesinden kopmak olduğunu cesaretle ileri sürüyor. Hem de bu cesareti bugün değil, Tek Parti yönetiminin doruk noktası sayılan 1933 yılındaki çıkışıyla göstermiş olan Karabekir Paşa, alttan alta Mustafa Kemal Paşa’nın çevresini saran ve ülkede terör estiren gizli bir örgütün deşifresini de yapıyor.

Kovboy Kızlar da Hüzünlenir – Tom Robbins – Ayrıntı Yayınları
"Oyunculuk uçarılık değil bilgeliktir" diyerek, paradoks ve çelişkiler üzerine kurulu oyuncul romanların yazarı Tom Robbins’in başyapıtı sayılan Kovboy Kızlar da Hüzülenir’de kendine özgü neşeli üslubuyla karşıkültürün sözcülüğünü yapıyor.

Şahane Hatalar – Talih Kuşu – Heather McElhatton – April Yayıncılık
Şahane Hatalar serisi hızlanarak devam ediyor; Bu kez başınıza yirmi iki milyon değerinde talih kuşu konuyor.
Heyecan dozu artırılmış seçimler, eşsiz bilgiler, gizemli karakterler, sürpriz finaller. İkinci kitapta hatalar daha eğlenceli, sonlar daha şahane.

Yakma Zevki – Fahrenheit 451 Öyküleri – Ray Bradbury – İthaki Yayınları
İnsanların kitap okumaktan nefret ettiği, devletin kitapları yasakladığı bir gelecekte, işi kitap yakmak olan bir "itfaiyeci" ve onun kitapları kurtarmak için, içinde yaşadığı teknolojik tüketim toplumuna karşı giriştiği mücadale…

Bütün İsimler – Jose Saramago – Kırmızı Kedi
Don José, yirmi beş yıldır Nüfus Kayıt Merkez Arşivi’nde çalışmaktadır. Sağların ve ölenlerin kayıtlarının tutulduğu, hiyerarşik bir düzenin uygulandığı Arşiv’de, günlerini doğum, evlilik, boşanma ve ölüm belgeleriyle geçirir. Ancak Don José’nin herkesten sakladığı bir tutkusu vardır: Gazete ve dergilerden kestiği, ünlü kişilerle ilgili kupürleri biriktirmek.

Tehcir Günlerinde Aşk – Ergün Yıldırım – Ufuk Kitapları
Babaannem oldukça uzun uzun anlattı. İç içe geçen hikayeler, onun büyük hikayesinde tek tek açılmaya başlıyordu. İçim bir eskici dükkanıydı. Zihnime dolan sırların üstündeki tozlar uçuşurken, keşfettiğim her nadide parçayı insanlarla paylaşmam gerektiğini hissediyordum.

Terörün Matruşkası KCK – Mehmet Özcan – Hayat Yayıncılık
KCK, silahlı bir örgüttür. İşte dağdadır, muazzam bir gücü ve Organizasyonu, etkinliği var. Yaptıkları görüşmeleri kendi adına ve kendilerini temsilen yaparlar. Kendi çözme iradesini ve planını ortaya koyarlar. Ben burada sadece işleri kolaylaştırırım, ön açıcı bir rolüm var. Bunu da zaten yapıyorum. Onlar kendi adına hareket ederler.” A. Öcalan

Akl-ı Kemal (2 Cilt Takım) – Sinan Meydan – İnkılap Kitabevi
Dünyaya parmak ısırtan Cumhuriyet mucizesi akıllı projelerin, akıllı projeler ise Akl-ı Kemal’in (Atatürk’ün aklının) bir ürünüdür. Çağdaş Türkiye Projesi, Türk Ulus Devlet (Millet) Projesi , Rumeli Savunma Hattı Projesi, Ordu ile Siyaseti, Ayırma Projesi

Karaduygun – Sema Kaygusuz – Doğan Kitap
Türk edebiyatında ilk kez, bir şair, bir kitabın adlı adınca yazınsal kahramanı oldu. Günümüzün usta şairlerinden Birhan Keskin’i, bu kez gaipten gelen seslerin peşinden sürüklenirken okuyacaksınız…

Alahimanet Bosna – Tufan Gündüz – Yeditepe Yayınevi
1878’de Avusturya idaresine bırakılmak, Boşnakların zihin dünyasını alt üst etmişti. Osmanlılar Balkanlardan çekilmekteydi ve bir Müslüman topluluk olarak Avrupa’nın orta yerinde savunmasız kaldıklarını düşünmekteydiler.

Sherlock Holmes ve Şairin Ayak İzleri – Rodolfo Martínez – İthaki Yayınları
Sherlock Holmes ve Ölülerin Bilgeliği’nin ardından Rodolfo Martínez, Conan Doyle ve Lovecraft’ın kurgularını şaşırtıcı bir gerçekçilikle birleştirmeye devam ediyor. Ünlü İngiliz dedektif Sherlock Holmes bu kez İspanya İç Savaşı’nın ortasında!

Anonymous – Sanal Alemin Korsanları -Maya Kitap
Anonymous Unutmaz… Anonymous Affetmez… 2003’de 4chan.org sitesinde örgütlenmeye başladılar… Kendilerini “isimsiz” anlamına gelen “Anonymous” diye tanıttılar… Guy Fawkes’ın yüzünü maske olarak seçtiler…

Barbarlıklar Çatışması – Gilbert Achcar – İthaki Yayınları
Elinizdeki kitap, Barbarlıklar Çatışması, 11 Eylül 2001 saldırılarını ele alıyor. Ve yazarının deyimiyle: ikiz terörizmlerin ölümcül serisini… Genellikle yapıldığı üzere "iyilerin" ve "kötülerin" saflarının net bir biçimde tanımlandığı lanetli bir senaryo olarak değil ama. Saldırıların ardından yaşanan Afganistan ve Irak işgallerinin yarattığı trajedilerin mutlak nedeni, "biricik", "benzersiz" bir fenomen olarak da ele almıyor yazar 11 Eylül 2001 saldırılarını.

İstanbul Mavnaları – Mehmet Mazak – Yeditepe Yayınevi
İstanbul’u yürekten seven ve asırlarca bu şehre hizmet etmiş olan "Mavna ve Mavnacı Esnafı" ne yazık ki günümüzde kaybolup girmiştir. Kaybolmuş bir değerin yaklaşık beşbuçuk asırlık tarihinin her aşaması İstanbul sevgisi, İstanbul’a hizmet aşkı ile geçmiştir.

Çağın Vicdanı Bediüzzaman – Nevzat Tarhan- Nesil Yayınları
Vicdan için, ‘ne yapmak gerektiğini söyleyen iç ses, yanlış yapmaktan koruyan iç bekçi, hiçbir şey yapmama yanlışından koruyan iç ölçü, nasıl yapacağını anlatan bir iç eğilim’ denilir. Vicdanın doğru tanımı buysa, ‘çağın vicdanı’dır Bediüzzaman. Çünkü, doğup büyüdüğü topraklar, İslâm dünyası ve bütünüyle dünya büyük acılar yüklü zorlu bir sınanmadan geçerken, maddî-manevî her türlü savrulma ve bunalımın yaşandığı bir dönemde, bunca kargaşa ve gürültüye rağmen vicdanının sesine kulak vererek çağın ‘vicdanî normlarını’ belirlemiştir.

Binyılın Sonu – 28 Şubat Süreklilik ve Kopuş (3 Cilt Takım) – Abdurrahman Babacan – Pınar Yayıncılık
‘Binyılın Sonu: 28 Şubat’ kitabı, yakın dönemde yaşanmış; fakat yansıma alanı ve sonuçlarıyla uzun vadede Türkiye’de ciddi dönüşümlerin taşıyıcısı olacağına dair göstergelerini almaya başladığımız ’28 Şubat 1997 Postmodern Darbesi’nin hikâyesini anlatıyor.

Kafkasya’da Türk Soykırımı – Hüseyin Adıgüzel – İleri Yayınları
Türkiye’de halkın bütünün hatta bu konu ile ilgilendiği bilinen aydınlarının bile, bilmedikleri "Kafkasya Gerçeği-Türk Soykırımı" belgelere dayanan rakamlarla ortaya çıkarılmış ve bilhassa Türkiye’de yaşayan Türklerin konu hakkında doyurucu bilgi sahibi olmaları için böyle bir kitabın hazırlanması düşünülmüştür.

Muhterem Efendim – Necib Mahfuz – Hit Kitap
Firavunların bile "Tanrılar tarafından görevlendirilmiş memurlar" olarak algılandığı Mısır’da Osman Bayyumi küçük bir arşiv memuru olarak hayata atılır. Ancak ailesi çok yoksul olduğu için eğitimini yarım bırakan bu genç adamın gözü çok yükseklerdedir. Ne yapıp edecek, günün birinde genel müdür olacaktır.

Bir Alex Değilim – İstiklal Akarsu – Okuyan Us Yayınları
Hızı hiç kesilmeden devam eden, her kitabı merakla beklenen Dizüstü Edebiyat serimizin son kitabı, Bir Alex Değilim; gülmeyi , eğlenmeyi seven okurlara yeni nesil mizahın en iyi örneklerinden birini sunuyor.

Liderler Neden Yalan Söyler – John J. Mearsheimer – Küre Yayınlar
Liderler neden yalan söyler? Liderlerin söyledikleri uluslararası yalanların farklı türleri nelerdir? Her bir yalan türünü motive eden stratejik mantık nedir? Özel olarak, liderleri, iğrenç değilse bile hoş olmayan bu davranışa sürükleyen yalanın potansiyel faydaları nelerdir?

Elveda Ego – Miskin – Ganj Kitap
Elveda Ego İnsanın ruhsal olarak kendini bilme arzusu ve yönelimi için gerekli olan en temel bilgileri verirken gereksiz inanç ve önyargıları da berteraf etmeyi başarıyor. İnsanın egosundan, nefsinden özgürleşmesi yolculuğunda rehberlik ederken sanki bir dostu ile yolculuğa çıkmış hissi uyandırıyor.

Suçsuzluğumu Affet – Zafer Acar – Okur Kitaplığı
Suçsuzluğumu Affet, bir şairin romanı. Zafer Acar, bir şairin kelimelerinden bir romancının cümlelerine uzanıyor ilk romanıyla. Bugünün dünyasında, bugünün İstanbul’unda aşk, ayrılık, hasret, kin, acı nasıl yaşanırsa öyle yaşanıyor bu romanda. Okurunu hırpalıyor, kanatıyor. Tepkisiz kalamayacağınız büyük bir ilk roman başarısı.

İmge, Gerçeklik ve Kültür – Cemal Şakar – Okur Kitaplığı
İmge, Gerçeklik ve Kültür tarihsel olmaktan çıkamayan insanın bu durumunu kabul ederek bugünkü keskin gerçeği üzerine kurulu kışkırtıcı denemelerden oluşuyor. Bu keskin ve acıtıcı gerçek, Cemal Şakar’ın berrak üslubuyla dört bir yanından aydınlatılıyor. Şakar, çatallanan ve sorunlarla iç içe geçen bu gerçeği anlamak için her türlü bağnazlıktan uzak tutarlı bir imkân sunuyor okura. Merkezdeki probleme, ama tam da bizim olan probleme adım adım yaklaştığımızı duyuyoruz kitabı okurken.

Musa ve Yol Arkadaşı – Ümit Aktaş – Okur Kitaplığı
Musa ve Yol Arkadaşı, uzun bir yolculuğun, insanın yaratıcısına doğru uzanan yoldaki sonsuz yolculuğunun hikayesini anlatıyor bize. En basitin içindeki mucizeyi görmeye çağırıyor bizi. Mucizevi olanı görmeye direnenleri işaret ediyor. İnsanın içindeki putları kırmayı vaadediyor. Görünenin ardındaki giz, sırların ardındaki hakikat, Musa’nın hikayesiyle görmeye hazır insanlar için açığa çıkıyor.

Ortaçağ’da Yüksek Öğretim – George Makdisi – Klasik Yayınları
Elinizdeki eser, bugün yükseköğretim denilen eğitim safhasının, modern dönem öncesi İslâm dünyasında ve Batı’da gelişimi üzerine yapılmış başlıca araştırmalardan biridir. İslâm eğitim düşüncesi ve tarihi alanındaki çalışmalarıyla haklı bir şöhret kazanan George Makdisi’nin bu eseri, klasik dönemin yükseköğretim anlayışı ve kurumları hakkında önemli tartışmaları gündeme getirmiş ve birçok yeni çalışmayı tetiklemiştir.

Ağabeyler Anlatıyor 5 – Ömer Özcan – Nesil Yayınları
Bediüzzanıan Said Nursî çilelerle dolu hayat yaşadı. Hn büyük gayesi, çevresinde toplanan Nur pervanelerini iman nurunun aydınlığına ulaştırmaktı. Aym gaye ve gayret Nur’ un ilk halkalarında da kendisini gösterdi. Ri-sale-i Nur’daki hakikatleri onlar da etraflarına yaymak için var güçleriyle çalıştılar.

Kanuni Devri Gizli Tarihi – Ali Bektan – Profil Yayıncılık
Kanuni Sultan Süleyman dünya tarihine damga vurmuş imparatorlardan biridir. 1520-1566 yılları arasında Osmanlı’yı süper güç yapan Muhteşem Süleyman’ın hayatı sadece savaşlar, seferler ve Hürrem’e olan aşkı ile sınırlı değildir. Kanunlardan ekonomiye, dünya sisteminden Avrupa’nın şekillenmesine kadar birçok olaya etki etmiştir.

Hitler’in Gizli Dosylarında Türkiye – Sezer Kılıç – İlgi Kültür Sanat Yayınları
İkinci Dünya Savaşı yılları boyunca bir denge siyaseti takip eden Türkiye, birbirleriyle çatışan büyük devletlerin baskılarına rağmen tarafsızlığını korumayı başaracaktı. Ancak bu hiç de kolay olmamıştı. Dünyayı kasıp kavuran bu altı yıllık savaş süresince, Türk başkenti yabancı diplomatik misyonların ve istihbarat teşkilatlarının mücadele alanı haline geldi. Avrupa’da en büyük güç olmak isteyen Hitler Almanyası, Atatürk döneminden başlamak üzere Türkiye’yi kendi safına çekmek için her yolu denedi. Bu çabalar, İkinci Dünya Savaşı’nın başlaması ile beraber iyice arttı.

Beşlerin Çağı – Giddar 2. Kitap – Erbuğ Kaya – İthaki Yayınları
Giddar’da güneş binlerce kez doğdu, binlerce kez battı. Bu yaşlı topraklar; anlatılamaz sırlar, yürek dayanmaz yıkımlar, akıl almaz yücelikler gördü. Akıllıların, aptalların, iyilerin, kötülerin, büyüklerin, küçüklerin efsanelerini tarihin derinliklerine gömdü. Dağlar, denizler kendini tanrı sananların ellerinde yer değiştirdi. Umutlar, korkular, acılar, mutluluklar bir koza gibi ince ince örüldü.

Lamb – Bonnie Nadzam – İthaki Yayınları
“Bonnie Nadzam’ın romanındaki her cümle bize sevgiyi, mecburiyeti ve kalbin gizemlerini öğretiyor. Ana karakterleri de birlikte çıktıkları yolculuğu da aklımdan çıkaramıyorum. Elinizden bırakamayacağınız bu kitap Amerikan romanında yepyeni bir akım başlattı.” DAVID MASON, Ludlow yazarı

Gayriresmi Cumhuriyet – Cafer Solgun – Timaş Yayınları
Yeni bir anayasaya doğru ilerlediğimiz, yeni bir Türkiye’yi konuştuğumuz bugünlerde, bugünümüzü sorgulamaya ve geçmişle hesaplaşmaya başladık. Peki ya cumhuriyet? Cumhuriyeti, resmî ideolojiyi, Türkiye’nin rejimini, bu rejimin demokrasiyle irtibatını yeterince konuştuk mu? Cafer Solgun bu kitabında bize farklı bir cumhuriyet resmi sunuyor; öteki cumhuriyeti, cumhuriyetin görülmeyen, gözlerden uzak tutulan farklı yüzünü gözler önüne seriyor. Devleti, devletin ötekilerini ve ayrıcalıklılarını tanımak, geçmişi, bugünümüzü ve geleceğimizi, resmî ideoloji kalıpları dışında yeniden düşünmek için…

Aşk Kitabı- Uğur İnan – Ötüken Neşriyat
Mevlana’nın olağanüstü güzellik ve anlam taşıyan şiirlerini “Aşk Kitabı”yla size sunarken, yeni bir dizaynla ülkemizde bir ilki de gerçekleştiriyoruz.

Bahçe Partisi – Katherine Mansfield – Can Yayınları
Öykünün bir edebiyat türü olarak gelişmesine büyük katkısı olan Katherine Mansfield, Yeni Zelanda’da başlayıp İngiltere ve Fransa’da devam eden kısacık yaşamına çok önemli eserler sığdırmayı bilmiştir. Şiirsel öğelerle süslü, farklı bir düzyazı üslubu geliştiren yazarın, psikolojik çatışmalar üzerinde odaklanan incelikli işlenmiş öykülerinin örtülü anlatımı ve gözlem derinliği Anton Çehov’un etkilerini yansıtır.

Yapay Kutsallıklar – Mevlüt Özben – Kadîm Yayınları
Yaşam sadece, ölüm gibi engellenemez bir sondan duyulan korkudan (veya buna gelecekle ilgili belirsizliklerin yarattığı korkuları da ekleyebiliriz) ve arzularımızın bir şekilde hemen tatmin bulduğu ya da bulacağına ikna edildiğimiz mutluluk oyunlarından ibaret değildir. Bazen, ertelediğimiz, görmezden geldiğimiz korkularımızla veya sorumluluğunu üstümüze almayı çoktan unutmuş olduğunuz insanlığımızla yüzleşmek ya da dünden razı olduğumuz mutluluk oyunlarının yarıda kesilmesinin duygu dünyamıza yönelik tahribatının adlandırımı olan hayal kırıklığı da eşlik eder yaşamımıza…

Sensin – Ali Bektaş – Nesil Yayınları
“Herkes tevhid halkasında olduğu halde, sadece bazıları kapıları aralayabiliyor. Kapıların aralanması ve açılması, ancak bu işi yaşayacak olan talibin kendi talebi, gayreti ve Rahmân’ın hidayeti ile gerçekleşiyor. Kullukta değer üretmedikçe, telkinleri kendinde talime dönüştürmedikçe, aşk-ı Sübhân ile kendi Kaf Dağı’nı aşmadıkça; sırf okumakla, duymakla hiçbir talip istikamet alamaz. Zümrüdüanka olamaz.

Namaz’a Dikkat – Mehmet Akar – Şahdamar Yayınları
Mehmet Akar Bey’in Nurlar’daki namaz bahislerini izah eden bir çalışmasıdır. Namaz ibadetinin ve namazın içindeki harekât ve cümlelerin mana ve hikmetleri, bilhassa Nurlar’daki izahlardan istifade ile ele alınmaktadır.

İçimizdeki Arzuhal – Veysel Yurdakul – Kendi Yayını (Tel: 0212 433 41 76)

Çığlık ve yakarışlarla hep O’nun türküsünü söyleyen, "gözünün içine başka hayal girmesin" deyip inleyen, gönül erlerinin varlığı sayesinde Sen’i bildik, tanıdık ve sevdik… Öyle bir sevdik ki bunu ancak sevenler anlar…

Sera Hatun – Hümeyra Kaya – Yediveren Yayıneviı
O, içimizden biri, bir kadın, bir anne, bir eş, bir sevgili… Bergüzar Hatun’un gerçek bir Prensese dönüşümü ve sonrası…

Suvari – Sefer Kutlu – Ötüken Neşriyat
Elinizdeki eser kestirme ifade ile; bildiğimizi sandığımız dünya hayatının gerçek manasının, mısralardan örülmüş yollar üzerindeki bir sefer ile aranmasından ibarettir. Buna "Kıyamet gününde olsanız dahi elinizdeki fidanı dikin" emrinden hareketle gelip geçici misafir olduğumuz bu dünyada işaret kabilinden bir esinti bırakmak telaşı da diyebilirsiniz.

Ak Zambaklar Şehri Tokat – Yasemin Dutoğlu – Ötüken Neşriyat
Bir şehre ait olmak için orada doğmuş olmalısınız her şeyden önce ve bütün ömrünüz orada geçmiş olmalı. İlk adımlarınızı attığınız sokak, oyun çağınız, ilk keder, ilk kavganız, ilk mektep heyecanı oraya ait olmalı. Sonra ilk göz ağrınız, ilk hicranınız, gurbetiniz ve kavuşmanız.

Aşk ve Ölüm – Fahrettin Gün – Beyan Yayınları
Beyan Yayınları tarafından kültür dünyamıza kazandırılan Aşk ve Ölüm, üç bölümden oluşan bir kitap. İlk bölümde aşkın mahiyeti, estetiği, felsefesi, tezahürleri ve incelikleri anlatılmaya çalışılmış.

Hz. Peygamber Öncesi Mekke ve Arabistan – Siyerin Gölgesinde 1 – Hüseyin Alan – Beyan Yayınları
Hüseyin Alan bu eserinde, son peygamber Hz. Muhammed (s)’in hayatına ve yaşantısına dair pek çok konuyu farklı bir tarzda ele almakta, Peygamberimizin, elçilik görevini yüklenmeden önce içinde bulunduğu sosyal, ekonomik, siyasi ve kültürel yapıyı geniş bir biçimde tahlil etmeye çalışmaktadır.

Hayat Bilgisi – Alper Görmüş – Nesil Yayınları
Soyut gerçekleri, somut örnekler üzerinden daha iyi anlayan bir aklımız var. Yaşanan hayatlar ve yaşayan insanlar, bu yüzden ziyadesiyle öğretici bir yön taşıyor bizim için. Her insan, duruşları ve tercihleri ile bize bir ‘hayat bilgisi’ veriyor. Ve her hayat, doğruları ve yanlışları ile, bize bir yol haritası sunuyor.

İki Gençlik Arasında – Doğu Ergil – Ufuk Kitapları
Doğu Ergil son kitabıyla bu sefer bizi epey bir şaşırtacak gibi. Aslında kitap Doğu Ergil’in biri 23 ötekisi 44 yaşındaki (yani kitabın başlığıyla söyleyecek olursak) "iki gençliğinde" yaptığı yolculukların hikayesi.

Klasik Kaynaklarda Heterodoks Dervişler ve Heterodoksi – Ahmet Taşğın – Dby Yayınları
Alevilik Bektaşilik araştırmalarının birçok önemli kaynağı arasında yer alan eserlerden bir seçki yapılarak hazırlanan bu kitaptaki yazılar, Türk kültürü ve Anadolu din ve sosyal tarih vurgusu ile Alevilik Bektaşilik konulu nadir araştırmalar arasında yer almasına ve hatta olabildiğince dikkate alınmasına rağmen adeta bilinçli görmezlikten gelindi ve bunun sonucu da çok yaygın olarak tanınmadı ve yararlanılamadı.

1328 Balkan Harbi’nde Şark Ordusu Kumandanı Abdullah Paşa’nın Balkan Harbi Hatıratı – Tahsin Yıldırım, İbrahim Öztürkçü – Dby Yayınları
2012 yılında Balkan Harbi’nin, daha doğru ifadesiyle, Balkan hezimetinin 100. yılını idrak edeceğiz. Hakiki vukuatı kaydeden tarih, milletlere aynı zamanda nelerden ders almaları gerektiğini de gösterir.

Balkan Harbi Hatıraları – Ömer Seyfettin – DBY Yayınları
Ömer Seyfettin Türk Edebiyatı tarihinde her şeyden önce hikâyeleriyle öne çıkmış bir kişiliktir. Bununla beraber o, hikâyelerinin yanında makale, deneme, eleştiri, fıkra, anı, tiyatro ve şiir türlerinde de eserler vermiştir. Bu yönleriyle tanıdığımız Ömer Seyfettin’in bir de esaret günleri söz konusudur.

Elleme, Baba Yorgun! – Serkan Boyacıoğlu – Dedalus Kitap
Elvis Presley mi? O, bu romanda; fazlasıyla. Krallığı, meşhur kahvaltıları ve kendisini hiç görmediği oğluyla birlikte. Bu novella’da, yazarının hiç gitmediği Antartika’dan Latin Amerika’ya, Almanya’dan Susurluk’a kadar yuvarlanan hikayeyi, kahramanının ağzından bir çırpıda dinleyiveriyoruz.

Uzak Yaz – Serkan Türk – Dedalus Kitap
Uzak Yaz, lirik ve pastoral bir bütünlükle okura taşınan on yedi öyküden oluşuyor ve Serkan Türk’ün ilk olma içtenliğini taşıyan kitabı. Bu öyküler, yazarının uzun yıllardır sürdürdüğü radyo ve edebiyat dergisi yayıncılığının deneyimlerinin barındırmasının yanı sıra onun şiirine de değmiş. Öykülerine koskoca dünyaları sığdıran Türk’ün, okuruna çölün hemen ardındaki denizi işaret eden, onu denize götüren bir sesi var.

Ozo Ozo Çakta – Deniz Tarsus – Dedalus Kitap
Deniz Tarsus, Asya ve Ortadoğu mitolojisinin kahramanlarını ve kâbuslarını günümüz anlam dünyasına yaklaştırmış öyküleriyle.

haber7.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL