Gazprom’dan Rumlara Kötü Haber

Dünya Hali
Gazprom’un, Rum yönetiminin tek yanlı olarak ilan ettiği "Münhasır Ekonomik Bölge"deki parseller için çıktığı ikinci tur ihaleye katılmayı kabul etmediği ifade edildi. Haberi manşetten...
EMOJİLE

Gazprom’un, Rum yönetiminin tek yanlı olarak ilan ettiği "Münhasır Ekonomik Bölge"deki parseller için çıktığı ikinci tur ihaleye katılmayı kabul etmediği ifade edildi.

Haberi manşetten "Gazprom’dan Bye, İsrail’den Shalom" iç sayfalardan ise "Gazprom Gaz İçin Gelmiyor" başlıklarıyla yayımlayan Rum Politis gazetesi, Gazprom’un doğal gaz konusunda geri adım attığını yazdı ve "güvenilir bilgilere dayanarak" ikinci tur ihaleyle ilgili belgelerin yayımlanması nedeniyle Rum hükümetinin Rusya’dan konuyla ilgili niyetlerini netleştirmesini istediğini kaydetti.

Rusya’nın buna yanıtının olumsuz olduğunu ifade eden gazete, Rus devlet şirketi Gazprom’un, karada bulunan kendi rezervlerine kıyasla yüksek üretim maliyetine atıfta bulunduğunu belirtti.

Haberinde, diplomatik kaynaklara da dayanan gazete, Gazprom’un Kıbrıs’taki araştırma faaliyetlerinden uzak durmasının sadece üretim maliyetiyle değil, Türkiye karşısındaki taahhütleriyle de alakalı olduğunu yazdı.

Gazprom Başkanı Aleksi Miller’in, 13 Ocak’ta Türkiye hükümetinin "South Stream" botu hattının inşasına izin verdiğini açıkladığını kaydeden gazete, bu boru hattının Rus doğalgazını Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya taşıyacağını haber verdi.

Doğu Akdeniz’deki rezervlerin Türkiye üzerinden boru hattıyla Avrupa’ya ihraç edilmesi imkânı olması durumunda Rusya’daki rezervlerle bir derece rekabet edebilir olduğunu kaydeden gazete, bundan dolayı Türkiye ile yaşanacak gerilimin Moskova’nın çıkarına olduğunu, çünkü Moskova’nın "Kıbrıs veya Türkiye" ikilemiyle karşı karşıya kaldığında tarihsel anlamdaki tercihinin Türkiye’den yana olacağını kaydetti.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun geçtiğimiz gün gerçekleşen günübirlik Güney Kıbrıs ziyaretine de değinen gazete, İsrail’in Güney Kıbrıs’la daha iyi ilişkiler kurma, aynı zamanda enerji alanında işbirliğinde bulunmakla ilgilendiğini belirtti.

Öte yandan, Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli ise, Münhasır Ekonomik Bölge’de hidrokarbon yatakları bulunmasının, Kıbrıs’ın rolü açısından yeni perspektifler ve dinamikler meydana getirdiğini söyledi.

cihan

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme