Fuat Sezgin’den Onurlu Red

Dünya Hali
Ünlü Türk bilimadamı Prof. Dr. Fuat Sezgin, kendisine verilen Hessen Kültür Ödülü’nü, İsrail yanlısı Salomon Korn’la beraber aynı ödülü alamayacağını belirterek reddetti. İstanbul İslam, B...
EMOJİLE

Ünlü Türk bilimadamı Prof. Dr. Fuat Sezgin, kendisine verilen Hessen Kültür Ödülü’nü, İsrail yanlısı Salomon Korn’la beraber aynı ödülü alamayacağını belirterek reddetti.

İstanbul İslam, Bilim ve Teknoloji Müzesi‘nin açılmasına da önayak olan Frankfurt Goethe Üniversitesi Arap-İslam Bilimleri Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Fuat Sezgin Hoca, Almanya’da kendisine verilmek istenen Hessen Kültür Ödülü’nü reddetti.

Fuat Hoca, ödül heyetini hayretlere düşüren gerekçesini, Gazze katliamında İsrail yanlısı açıklamalarıyla tepki çeken, Alman yahudileri birliği başkanı Salomon Korn’la birlikte aynı ödülü alamayacağı olarak açıkladı.

Alman basınında zelzele etkisi uyandıran red kararı ve yaptığı beyanatlar Türk gazetelerinin hiçbirinde yer almadı.

Timeturk yazarı Emine K. Arslaner ise bu olayı köşesine şu sözlerle taşıdı:

(…)

"Almanya’nın iltifatlara ve ödüllere boğduğu bu serazat bilim adamı, dün kendisine verilmek istenen Hessen kültür ödülünü ise asil bir gerekçe ve vakur bir duruşla reddetti. Ödül heyetinin hayret dolu bakışları arasında; Gazze katliamında İsrail yanlısı açıklamalarıyla tepki çeken, Alman yahudileri birliği başkanı Salomon Korn’la birlikte aynı ödülü alamayacağını, siyaset anlayışının ve kültür yapısının buna müsade etmediğini söyleyen Fuat hoca, Alman medyasını şoka soktu.

Türkiye’nin tanımadığı, tanımak için zerre gayret sarfetmediği; Alman basınında zelzele etkisi uyandıran red kararının ve yaptığı beyanatların Türk gazetelerinin hiçbirinde yer almadığı bu güzel insan, Frankfurt Goethe Üniversitesi Arap-İslam Bilimleri Enstitüsü Direktörlüğünü yapıyor ve yıllardır canla başla Batılı zihniyete Doğu’nun gizlenen irfanını anlatıyor.

Hessen Kültür ödülünü reddederek sadece bir bilim adamı değil, gerçek bir kanaat önderi ve çarpan bir yürek olduğunu ispat eden Prof. Dr. Fuat Sezgin hocaya sadece teşekkür etmekle yetinmeyelim. Gelin artık 15 cilde ulaşan ve bugün dünyada alanında tek kaynak sayılan "Geschichte des Arabischen Schrifttums"(Arap-İslam İlimleri Mecmuası)’nı türkçeye kazandıralım. Gelin; İslam irfanını, toprağı dişleri ve tırnakları ile kazarak yedi kat yerin dibinden bulup çıkaran bu devasa beyni gençlerimize anlatalım. Gelin, “bizde niçin bilim adamı yetişmiyor?” diye ah-u vah etmekten vazgeçelim, aşağılık kompleksinden kurtulalım ve değerlerimizi kucaklayalım.

Prof. Dr. Fuat Sezgin hocamız Almanlar’a, müslüman bilim adamlarının yükseldikleri irtifayı göstermekle yetinmiyor, onlara vicdan dersleri de veriyor. Almanlar gereken dersleri alıyorlar ve hocamızın kararını dinler arası müzakereler için bir vesile addederek basına taşıyor ve tartışıyorlar."

(…)