Fransa’daki ilk Türk radyosu yayında

Dünya Hali
Fransa’da 24 saat Türkçe yayın yapacak olan radyonun Ocak 2013’te karasal yayına başlaması planlanıyor. Radyo Yöneticisi Kadim Özdemir, "Paris’te 24 saat kesintisiz karasal yayı...
EMOJİLE

Fransa’da 24 saat Türkçe yayın yapacak olan radyonun Ocak 2013’te karasal yayına başlaması planlanıyor. Radyo Yöneticisi Kadim Özdemir, "Paris’te 24 saat kesintisiz karasal yayın yapan ilk Türk radyosu olmanın gururunu yaşıyoruz." dedi.

2007’de çalışmalara başlandı, yeterli destek görmedi

2007 yılında radyo hayalini gerçekleştirmek için kollarını sıvayan Özdemir’in, hazırlık aşaması altı aydan fazla sürmüş ve talebi iki yıl sonra "yeterli sivil toplum desteği olmaması" gerekçe gösterilerek, reddedilmişti.

Bunun üzerine tekrar daha kapsamlı bir dosya hazırlayan Özdemir, tanıdığı bütün dernek başkanlarından ve Fransız siyasilerden tek tek mektubu alarak ikinci bir dosya ile başvuruda bulundu.

Gençler iki kültür arasında sıkışıp kalmayacak

Radyonun yayın içeriği hakkında bilgi veren Özdemir, Fransa’da yaşayan Türk gençlerini unutmayacaklarının altını çizdi. Gençlerin iki kültür arasında sıkışıp kalmaması ve Türk toplumunun daha etkin bir konuma yükselmesi için ellerinden gelen çabayı sarf edeceklerini dile getiren Özdemir, "İslami ve kültürel yayınlara yer vereceğiz. Önemli gün ve gecelerde dini yayın yapmayı düşünüyoruz. Hoşgörü ve barış dini olan İslam’ı Fransız toplumuna en doğru şekilde aktarmak istiyoruz." dedi.

Başbakan Erdoğan ilham kaynağı oldu

2007 yılında Fransa’ya resmi ziyarette bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ziyaret kapsamında Fransa’da yaşayan vatandaşlarla buluşmuştu. Fransalı Türklere çeşitli telkinlerde bulunan Erdoğan, Türklerden daha aktif olmalarını Fransız vatandaşlığına geçmelerini ve lobi faaliyetlerine katılmalarını istemişti. "O gün ben de o salondaydım." diyen Özdemir, "Başbakanın söyledikleri bende büyük bir etki bıraktı. Acaba ben ne yapabilirim, diye düşünmeye başladım. Aklıma Fransa’da Türkçe yayın yapan bir radyonun olmadığı geldi ve ben de Türkçe radyo için kolları sıvadım. Radyomuzun ilham kaynağı Başbakan Tayyip Erdoğan’dır." şeklinde konuştu.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme