Dünya Hali

Fotoğrafa Bak Ayıyı Vur!

Erzurum’un İspir ilçesinde ayı saldırısı sonucu iki kişinin ölümünün ardından çıkarılan ”yakalama kararı” kapsamında oluşturulan 5’i profesyonel 25 kişilik ekip, ayının yakalanması için çalışmalarını sürdürüyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar..

Fotoğrafa Bak Ayıyı Vur!

Erzurum’un İspir ilçesinde ayı saldırısı sonucu iki kişinin ölümünün ardından çıkarılan ”yakalama kararı” kapsamında oluşturulan 5’i profesyonel 25 kişilik ekip, ayının yakalanması için çalışmalarını sürdürüyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yaşar Dostbil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yeşilyurt köyünde ayı saldırısı sonucu iki kişinin hayatını kaybetmesinin ardından, gece saat 01.00’da ayının yakalanması için çalışma başlattıklarını anımsattı.

Ayının yakalanması için özel oluşturulan ekibin çalışmalarını gece gündüz sürdürdüğünü vurgulayan Dostbil, ”Birinci hedefimizi ayıyı yakalamak. Eğer ayı ekiplerimize saldırırsa tabii gerekli savunma yapılacak. Saldırının gerçekleştiği gün gece saat birde çalışmalara başladık. Sertifikalı avcılarımız bu işi yürütüyor” dedi.

Ayı yakalama çalışmalarının, sertifikalı avcılar, jandarma ve köylüler tarafından sürdürüldüğünü ifade eden Dostbil, şunları kaydetti:

”Ayının kuduz olma ihtimali var. Öyle ki insanlara saldırıyor. Ayıya dokunmazsanız saldırmaz. Sanırım kuduz olduğu için insanlara saldırıyor. O konuda sıkı önlem aldık. Uzman ekiplerimiz, sertifikalı avcılarımız, köylülerin ve jandarmanın desteğiyle çalışmaları sürdürüyor. Köylülerimizin mağdur olmaması için ekipleriz gece de çalışmaların sürdürüyor. Vatandaşımız bu konuda tedirgin olmasın, adım adım takip ediyoruz. Ayı yakalanana kadar çalışmalarımız devam edecek.”

”KÖYLÜLER PANİK HALİNDE, KORKARAK GEZİYORLAR”

Erzurum Doğa ve Yaban Hayatı Koruma, Avcılık ve Atıcılık Spor Derneği Başkanı Abdullah Erzurum da, Yeşilyurt köyünde ayı saldırısının ardından 5’i profesyonel 25 kişilik bir ekiple çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti.

Jandarmanın bölgede gerekli güvenliği sağladığını vurgulayan Erzurum, ”Gece gündüz köyde devriye atıyoruz. Bahçelerde çalışan vatandaşın güvenliğini sağlıyoruz. Köylüler panik halinde. Korkarak geziyorlar. Ayı yakalanana kadar köyde rahat yok. Biz de ayının biran önce yakalanması için günde dönüşümlü olarak sadece iki saat uyuyoruz” diye konuştu.

Ekibin içerisinde bir orman muhafaza memuru, iki mühendis, sertifikalı avcılar ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünden ekiplerin yanı sıra köylülerin de ayı yakalama çalışmalarına katıldığını anlatan Erzurum, şöyle dedi:

”Biz üç gündür dağda yatıyoruz. Gece gündüz demeden çalışmalarımız devam ediyor. Bir yandan da köylüleri kontrol ediyoruz. Bahçede çalışanları koruyoruz. Öyle bir yer ki ormanlık bir alan. Tehlikeli olabilir diye sık ormanların olduğu bölgeye giremiyoruz. İki kişinin ölümüne neden olan ayıyı bulmak için çalışıyoruz. Eğer 30 metre yaklaşabilirsek iğne ile bayıltacağız. Çünkü bize saldırırsa önlemimizi almak zorundayız.”

SALDIRGAN AYI FOTOĞRAFINDAN TESPİT EDİLECEK

Ayının meralarda bulunan hayvanlara saldırmadığını anımsatan Erzurum, ”Meralarda bulunan hayvanlara saldırmıyor, bahçelerdeki insanlara saldırıyor. Ayı sanırım kuduz olduğu için böyle yapıyor” dedi.

Saldırgan ayının tespit edilmesinin zor olduğunu dile getiren Erzurum, ”İnsanlara saldıran ayıyı tespit etmek zor ama o ayının fotoğrafını çekmişler. Elimizde fotoğrafı var. Biz çalışma sırasında çok ayı gördük. Küçük ayılar var. Ama onlar zararsız. Elimizdeki fotoğraf sayesinde, teleskop ve dürbünlerle o ayıyı bulmaya çalışıyoruz. Nasıl insanlar birbirine benzemezse, hayvanlar da aydır” şeklinde konuştu.

İlk hedeflerinin ayıyı iğne ile bayıltmak olduğunu vurgulayan Erzurum, ”Ayıyı iğne ile bayıltabilirsek, zaten hayvanı vurmayız. Ama ayı saldırırsa ya o bizi yiyecek ya da biz onu yiyeceğiz. Başka çare yok” dedi.

”YAĞMUR YAĞARSA HAYVANI BULMAMIZ DAHA KOLAY OLACAK”

Ormanlık alan olduğu için tedbirli hareket ettiklerini ifade eden Erzurum, şöyle devam etti:

”Başka zayiat vermeyelim diye önlem alıyoruz. Yağmur yağarsa hayvanı bulmamız daha kolay olacak. Çünkü burası kurak olduğu için izini süremiyoruz. Yağmur yağarsa izinden bulma şansımız var. Ayı ve domuz için özel yetiştirmiş iki köpeğimiz var. Köpekler eşliğinde çalışmayı yürütüyoruz. Yağmurun yağmasını bekliyoruz. O zaman köpekler izleri daha kolay sürer.”

Referandum günü Pazaryolu ilçesinde bir imamın da ayı saldırısı sonucu öldüğünü hatırlatan Erzurum, ”O zaman ayının yavruları varmış. Arkadaş kısa yoldan ayının yavrularının üzerine gittiği için ayı saldırmış. Ama bu ayı insanlara bahçede saldırıyor” dedi.
 

ahaber.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL