Filistin için tarihi an!

Dünya Hali
Filistin ‘in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur , BM’de düzenlediği basın toplantısında, perşembe günü yapılacak oylamanın hem BM hem de Filistin için ”tarihi bir an” olacağını s...
EMOJİLE

Filistin ‘in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur , BM’de düzenlediği basın toplantısında, perşembe günü yapılacak oylamanın hem BM hem de Filistin için ”tarihi bir an” olacağını söyledi.

Perşembe günü yapılacak oylama hakkında da bilgi veren Mansur, saat 10.00’da uluslararası toplum liderlerinin konuya ilişkin konuşmalar yapacaklarını ve Filistin halkıyla dayanışmalarını vurgulayacaklarını söyledi.

Öğleden sonra karar metninin sunulacağını ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın konuşma yapacağını dile getiren Mansur, ardından karar metninin oylanacağını belirtti.

Mansur, dün gece geç saatlerde son şekli verilen kasar tasarılarına 60 civarında ülkenin şimdiden destek (cosponsor) verdiğine değinerek, ”Oylamaya geçmeden çok daha büyük bir desteği kazanmış olacağımızı ümit ediyorum. Genel Kurul’da büyük bir çoğunluğun bizim lehimize oy kullanacağına inanıyorum” diye konuştu.

Riyad Mansur, Filistin’in statüsünün ”gözlemciden”, ”üye olmayan gözlemci devlet” statüsüne yükselmesinin Filistin’in BM nezdinde devlet olarak tanınması anlamına da geleceğini belirterek, ”Aksi halde devlet olarak tanınmayan bir otoriteye nasıl üye olmayan gözlemci devlet statüsü verebilirsiniz. Dolayısıyla biz, statü değişikliği talebimizin Genel Kurul tarafından onaylanmasını zımnen Filistin Devleti’nin tanınması olarak kabul edeceğiz” dedi.

ABD: Fransa ile aynı görüşte değiliz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, ABD’nin, BM Genel Kurulu’nda Filistin’in ”üye olmayan gözlemci devlet” statüsü talebi için ”evet” oyu kullanmayı planladığını açıklayan Fransa ile aynı görüşte olmadığını söyledi.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme