Felçli Kıza Altın Göz Kapağı

Dünya Hali
Yüzünün sağ tarafı felç olan ve bir gözü kapanmadığı için körlük tehlikesi beliren Kazakistanlı 20 yaşındaki kıza, Kapalıçarşı ustasının elle yaptığı altın gözkapağı takıldı. Beş yıldır yüzünün sağ ta...
EMOJİLE

Yüzünün sağ tarafı felç olan ve bir gözü kapanmadığı için körlük tehlikesi beliren Kazakistanlı 20 yaşındaki kıza, Kapalıçarşı ustasının elle yaptığı altın gözkapağı takıldı. Beş yıldır yüzünün sağ tarafı felçli olan 20 yaşındaki Kazakistanlı Seitculoca Lazzat‘a, Kapalıçarşı’daki kuyumcunun elleriyle özel olarak altından göz kapağı yapıldı.

Seitculoca Lazzat, 15 yaşındayken orta kulak iltihabı geçirdi. Kazakistan’daki doktorlar iltihabı operasyonla boşaltmaya karar verdiler. Ancak bu sırada kulağının altındaki bir saç teli kalınlığındaki sinir yanlışlıkla kesildi ve yüzünün sağ tarafı felç oldu. Gözü ve dudağı aşağı doğru kaydı. Genç kızın zor zamanları da işte bu şekilde başlamış oldu.

Bakanlık gönderdi

Talihsiz genç kız için bir çıkış yolu arayışına giren Kazakistan Sağlık Bakanlığı, Türkiye’deki hastanelere Seitcilova’nın resmini göndererek tedavi olanaklarını araştırmaya başladı. Beklenen olumlu yanıtsa Acıbadem Maslak Hastanesi‘nden geldi. Plastik Cerrah Doç. Dr. Şükrü Yazar "Buraya getirin, düzelme şansı var" diye karşılık verince Kazakistan Bakanlığı tarafından babasıyla bir aylığına Türkiye’ye gönderildi. Tüm masrafları Kazakistan Sağlık Bakanlığı tarafından karşılandı. Türkiye’de önce Seitculova’nın aralık kalan ve kapanmayan göz kapağının üzerine çeşitli ağırlıkta plakalar yerleştirildi ve 1.1 gram ağırlığında bir plakanın göz kapağının kapanmasını sağlayacağı belirlendi. Ardından göz kapağı çizimleri yapıldı, ten rengine uyumlu olduğu ve de vücut reddetmediği için göz kapağının derisinin altına, altından bir göz kapağı yapılmasına karar verildi.

Gülme egzersizi yapıyor

Doç. Dr. Şükrü Yazar göz kapağı eskizini çizdi. Kapalıçarşı’daki bir kuyumcu ustası da özenle altından gözkapağını yaptı ve ameliyatla Seitculova’nın göz kapağına yerleştirildi. Genç kızın geceleri sarkma nedeniyle açık kalan gözü, ameliyat sonrası ilk kez kapandı. Gözüyle ilgili tüm sorun ve riskler giderilmiş oldu. Daha sonra çiğneme kasları gülme kasına çevrildi, yüzün sağ tarafı yeniden inşa edildi. Şimdi ülkesine dönme hazırlıkları yapan Seitculoca Lazzat, her gün sakız çiğneyerek ve ayna karşısında gülme egzersizleri yaparak yeni yüz kaslarına alışmaya çalışıyor. Doktorlara göre ise genç kız, şişlikleri iki ay içinde geçince eski yüzüne kavuşacak.

Gülmek bir yana, zor konuşuyordu

Genç kızın hayatı tam bir kâbusa dönmüştü. Güzelliğinin bozulması bir yana gülemiyor, hatta konuşmakta bile güçlük çekiyordu. Gözü sürekli açık kaldığı için sulanmıyordu, katarakt başlamıştı ve göz kapanmadığı için körlük tehlikesiyle de karşı karşıyaydı.

Sabah

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme