Fadime Bebek, Barbie’ye Rakip Olacak

Dünya Hali
Artvin’in Arhavi ilçesinde ev hanımlarının aile bütçelerine katkıda bulunmaları için açılan kursta üretilen, Fadime ve Temel adı verilen taş bebeklerin dünyaca ünlü bebeklere rakip olması hedefl...
EMOJİLE

Artvin’in Arhavi ilçesinde ev hanımlarının aile bütçelerine katkıda bulunmaları için açılan kursta üretilen, Fadime ve Temel adı verilen taş bebeklerin dünyaca ünlü bebeklere rakip olması hedefleniyor.

Arhavi Kaymakamlığı, Arhavi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Arhavi Belediye Başkanlığının organizasyonuyla açılan taş bebek yapım kursuna katılan ev hanımları, birkaç çakıl taşını birbirine yapıştırıp üzerine atölyede diktikleri yöresel kıyafetleri giydirerek ürettikleri bebeklerin her birinin satışından 20 lira gelir elde ediyor.

Arhavi Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Hüsnü Özcan, yaptığı açıklamada, kursu yaklaşık 3 ay önce ev hanımlarına ekonomik katkıda bulunmak amacıyla açtıklarını belirterek, ”Ev hanımlarının kursa gösterdiği ilgiden memnunuz. Arhavi Belediyesi kurs için Arhavi Gösteri Merkezi’nde müdürlüğümüze atölye tahsis etti. Kursiyerlerimiz burada usta öğretici Emine Gündoğdu tarafından eğitiliyor” dedi.

Özcan, şimdiye kadar açtıkları üç kursta toplam 45 kadına taş bebek yapımının öğretildiğini ifade ederek, ”Burada üretilen taş bebekleri hediyelik eşya olarak piyasaya sürüyoruz. Arhavi taş bebekleri ile başta ilçemizin ve Artvin’in tanıtıma katkıda bulunmak istiyoruz. Ev hanımlarının burada ürettikleri bebeklerden aile ekonomilerine katkıda bulunmaları bizleri oldukça mutlu etti” diye konuştu.

Taş bebek kursu koordinatörü Sibel Gündoğdu Güven ise ilçenin deniz kenarında olması nedeniyle taş bebek yapımı için gerekli taşları bulmakta zorluk çekmediklerini söyledi.

Kursa katılan kadınların hepsinin taş bebek yapabilecek kapasiteye ulaştığını belirten Güven, ”Karadenizli olduğumuz için Temel ve Fadime figürleri başta olmak üzere tulum sanatçısı, doktor, asker gibi çeşitli meslek gruplarına yönelik taş bebekler ürettik. Bir kursiyerimiz iki günde 7 taş bebek üretebiliyor” dedi.

"Taş Bebeklerimize İlgi Giderek Artıyor”

Güven, taş bebekleri ilk olarak 39. Arhavi Kültür, Turizm ve Sanat Festivali’nde görücüye çıkardıklarını kaydederek, ”Taş bebekler kısa sürede halkın büyük ilgisini gördü. 1-4 Aralık 2011’de İstanbul’da CNR Fuar Merkezi’nde Türk-Yunan iş birliğiyle yürütülen Uluslararası El Sanatları Fuarı’nda Turizm Geliştirme Vakfının çatısı altında stant açarak, bebekleri uluslararası fuarda sergileme şansı bulduk ve firmalardan sipariş aldık” diye konuştu.

Fuarda bebeklerin Yunanların ilgisini çektiğine işaret eden Güven, şunları kaydetti:

”Bizleri ülkelerine davet ederek taş bebek üretimi konusunda iş birliği teklifinde bulundular. Amacımız ürettiğimiz Temel ve Fadime taş bebekleriyle dünyaca ünlü Sindy ve Barbie’ye rakip olmak. Ev hanımlarımız arasında bebekleri olanlar var. Çok istekliler ve buradan elde ettikleri gelirlerle aile ekonomilerine katkı sağlamaları bizleri oldukça mutlu ediyor. Piyasada Türk el sanatları figürleri ve sanatsal yapıları görünsün istiyoruz. Taş bebeklerimize ilgi giderek artıyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, belediyelerden ve meslek gruplarından taş bebek sipariş alıyoruz.”

Güven, siparişlere cevap vermek için kursiyerlerin çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü belirterek, ”Ayda yaklaşık 600 taş bebek üretiyoruz. Ülkemizin her yerine taş bebeklerimizi ulaştırarak marka oluşturmak istiyoruz. En büyük sıkıntımız taş bebeklerimizin taklit edilmesidir. Geçtiğimiz günlerde yöresel taş bebek konusunda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün kanalıyla Kültür ve Turizm Bakanlığına patent başvurusu yapıldı” dedi.

Trt.net.tr