Eyfel Dünyanın En Büyük Ağacı Olacak

Dünya Hali
Yılda 6 milyon turist çeken Eyfel Kulesi’nin "demir kafes" görüntüsünden çıkıp dünyanın "ekoloji sembolü" olması yolunda ilk adım atıldı. Le Figaro gazetesinin haberine göre,...
EMOJİLE

Yılda 6 milyon turist çeken Eyfel Kulesi’nin "demir kafes" görüntüsünden çıkıp dünyanın "ekoloji sembolü" olması yolunda ilk adım atıldı.

Le Figaro gazetesinin haberine göre, hazırlık çalışmalarını bir prototip üzerinde sürdüren mühendislerin denemeleri 7 Aralık’ta son bulacak.

GALERİYE GİTMEK İÇİN TIKLAYIN…

600 bin bitkiyle sarılacak olan kuleye 378 ton ek yük binmiş olacak. 327 metre yükseliğindeki "yeşil anıt" aynı zamanda "Paris’in akciğeri" işlevi de görecek.

Ginger mühendislik grubunun gerçekleştireceği, Vinci grubunun destek vereceği ve ünlü mimar Claude Bucher’nin görev alacağı 72 milyon euroluk projenin bütün aşamalarının tarihleri şimdiden belli. Fidanlar, 2012 Haziran’ına kadar yetiştirilecek, daha sonra kuleye yerleştirilecek. Bitkilerin Şubat 2013-Ocak 2014 arasında büyümesi, 2014-15’te ise iyice yayılması öngörülüyor.

Kuleyi saracak olan bitkiler, kenevirden ağlarla Eyfel’in demirlerine tutturulacak ceplere yerleştirilecek. Sulama, 12 tonluk kauçuktan yapılma borularla gerçekleştirilecek. Özel bir ekip, solan bitkileri düzenli olarak yenileriyle değiştirecek.