Ev alırken bodrumunu koklayın

Dünya Hali
Türkiye’de inşaat sektörü hızla gelişiyor. Neredeyse her gün yeni bir proje başlıyor. Ev alırken sadece dış cephesine, manzarasına, odaların genişliğine bakanlardansanız büyük bir hata yapıyorsu...
EMOJİLE

Türkiye’de inşaat sektörü hızla gelişiyor. Neredeyse her gün yeni bir proje başlıyor.

Ev alırken sadece dış cephesine, manzarasına, odaların genişliğine bakanlardansanız büyük bir hata yapıyorsunuz demektir.

Neden mi? Çünkü sağlam bir bina bodrumundan belli oluyor. Evin kaç odalı olduğu, odaların genişliği, manzarası, çevre düzenlemesi, sosyal tesisler büyük önem taşıyor.

Ancak çok önemli bir ayrıntı gözden kaçıyor. O da binaların gerçekten ömrü boyunca dayanıklılığının ve konforunun sürdürülebilir olup olmadığı.

Deprem kuşağında yer alan ülkemizde bina seçiminde şekilden çok can güvenliğine önem verilmesi gerektiği konusunda uzmanlar uyarıyor

Eğer binanın bodrum katı küf ve rutubet kokuyorsa, duvarlarda siyah lekeler varsa o binada su yalıtımı yok demektir.

Bu da binan taşıyıcı duvarlarının yıllar içerisinde zayıflayacağı ve depreme dayanıksız hale geleceği anlamına geliyor

Yüksek İnşaat Mühendisi M.Afşin Erdoğan, “Günümüzde insanlar ev alırken bazı şeyleri dikkatten kaçırıyorlar. Mevkisine, oda sayısına ve yerine dikkat ettikleri halde bundan daha önemli olan binadaki bodrumda acaba nem var mı, rutubet var mı buna dikkat etmiyorlar.” dedi.

Nem binalardaki betona ve çeliğe zarar veriyor. Zamanlar binadaki mukavemet düşüyor ve binanın ömrü kısalıyor. Bu tür binaların depremde zarar görme riski de çok yüksek.

TRT Haber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme