ETA, Kalıcı Ateşkes İlan Etti

Dünya Hali
Bask dilinde yayın yapan Gara gazetesinin internet sitesinde yayımlanan haberde, AB terör örgütleri listesinde bulunan ETA’nın, kalıcı, genel ve uluslararası denetime açık ateşkes ilan ettiği be...
EMOJİLE

Bask dilinde yayın yapan Gara gazetesinin internet sitesinde yayımlanan haberde, AB terör örgütleri listesinde bulunan ETA’nın, kalıcı, genel ve uluslararası denetime açık ateşkes ilan ettiği belirtildi.

ETA, üç ay önce, silahlı saldırıları durdurduğunu açıklamıştı.

Bask bölgesinde yayımlanan Gara gazetesinin haberinde, 8 Ocak tarihli bildirisinde ETA, "kalıcı, genel ve uluslararası alanda doğruluğu teyit edilebilir" bir ateşkes ilan ettiğini duyurdu.

ETA, Bask bölgesinde "şiddetin sona erip, demokratik sürecin başlatılması" için ateşkesin ilan edildiğini savunsa da, bundan önceki bildirilerinde olduğu gibi çözüm için yine "bağımsız toprak bütünlüğü ve kendi geleceğine karar verme hakkına" vurgu yaptı.

ETA, 5 Eylül tarihinde BBC’ye gönderdiği bir videoda hiçbir ayrıntı vermeden sadece "barış sürecini harekete geçirmek için" diyerek ateşkes ilan etmişti. İspanya’da yapılan yorumlarda, ETA’nın yaklaşık 4 ay önceki açıklamasının ardındaki başlıca sebeplerin, İspanyol ve Fransız güvenlik güçlerinin son yıllardaki operasyonlarıyla ETA’nın aldığı büyük darbeler ve 2011 mayıs ayında yapılacak Bask özerk yönetimi ve yerel belediyeler seçimlerine yasadışı Batasuna partisinin de aralarında olduğu Bask’taki ayrılıkçı sol görüşlü hareket İzquierda Abertzale’nin sokulması için bir zemin oluşturma çabaları olduğu savunulmuştu.

İspanyol medyası, ETA içinde "şiddeti terk etmeye" ilişkin sözlerin bugüne kadar hiç olmadığı şekilde yükseldiğini ve örgütte bölünmeler olduğunu iddia ederken, İzquierda Abertzale üyeleri de haftalardır ETA’nın kalıcı ve genel bir ateşkes ilan edeceği yönünde görüş açıklıyorlardı.

ETA, bugün yayınlanan bildirisinde, Brüksel deklarasyonu olarak adlandırılan bir grup uluslararası arabulucu, Bask bölgesinde yasal olarak faaliyet gösteren EA ve Aralar partilerinin temsilcileri ile İzquirde Abertzale temsilcilerinin geçen aylarda yaptığı "kalıcı, genel ve uluslararası alanda doğruluğu teyit edilebilir ateşkes" çağrısına cevap verdiğini de belirtti.

ETA, 1960 Haziran ayından bu yana düzenlediği saldırılarda 858 kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme