Dünya Hali

Erzurum’da Tarihi Su Tüneli Bulundu

Taş Mağazaları’nda bir iş yerine son günlerde su sızması üzerine, Cami Kebir Mahallesi Eski Bat Pazarı Caddesi üzerinde, çalışma yapıldı. Sızan suyun tespit edilmesi için ESKİ ekipleri tarafından yapılan çalışmada,..

Erzurum’da Tarihi Su Tüneli Bulundu

Taş Mağazaları’nda bir iş yerine son günlerde su sızması üzerine, Cami Kebir Mahallesi Eski Bat Pazarı Caddesi üzerinde, çalışma yapıldı.

Sızan suyun tespit edilmesi için ESKİ ekipleri tarafından yapılan çalışmada, Erzurum Kalesi arkası, Şafiler Camisi yanında Osmanlı döneminden kaldığı tahmin edilen su tüneli bulundu.

Erzurum Müze Müdürü Mustafa Erkmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erzurum Kalesi arkasında tarihi bir su tüneli bulunduğunu belirterek, kalenin her bölgesinde su tünelleri ve kuntların olduğunu söyledi.

Kalenin yoğun bir su mimarisine sahip olduğunu vurgulayan Erkmen, ”Bat Pazarı yanındaki ana caddede yapılan çalışmada bir su tüneli bulundu. Tünelin Osmanlı dönemine ait olduğunu düşünüyoruz. Tünelin sonu yok. Onun için kapatılacak. Tünelin araştırılacak bir yönü de yok. Kısa bir su tüneli” diye konuştu.

Tünelin kesme taşlarla devam ettiğini vurgulayan Erkmen, ”Tünel ileriye fazla gitmiyor. Doğal bir su kaynağı. Bulunan tünelin yanından Şafiler Camisi’ne su gidiyor. Buradan çıkan su da onun bir kolu olabilir” dedi.

Zaman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL