Dünya Hali

Engelliler için ‘Engelsiz Cami’

Ankara’nın Keçiören ilçesinde bir caminin cemaati bedensel engelli vatandaşların camiye gelmediğini fark edince el ele verip camiyi engellilere göre düzenledi. Keçiören Kuyubaşı Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ömer Atakan,..

Engelliler için ‘Engelsiz Cami’

Ankara’nın Keçiören ilçesinde bir caminin cemaati bedensel engelli vatandaşların camiye gelmediğini fark edince el ele verip camiyi engellilere göre düzenledi.

Keçiören Kuyubaşı Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ömer Atakan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birkaç ay önce engelli bir vatandaşın namaz kılmak için camiye geldiğini, ancak caminin içine giremediği için geri döndüğünü, o sırada buna şahit olan cemaatin de duruma üzülerek böyle bir karar aldığını söyledi.
 
Atakan, camiye tekerlekli sandalyelerin geçebileceği rampalar, engellilerin abdest alabileceği bir lavabo, engelliler için duş ve tuvaletler eklediklerini belirterek, tüm tadilatların hayırseverler tarafından yaptırıldığını bildirdi.
 
Değişikliklerin 3 ay önce gerçekleştirildiğini kaydeden Atakan, o günden bu yana camiye gelen engelli sayısının arttığına dikkati çekti.
 
1956 yılında yapılan 4 katlı Kuyubaşı Cami’nin özel günlerde 2-3 bin kişiyi ağırladığını anlatan Atakan, ”Sağlıklı insanların olduğu kadar sağlığın kaybetmiş diğer arkadaşlarımızın da ibadetlerini diledikleri gibi yapmaya hakkı olduğunu düşünüyoruz. Elimizden geldiğince cemaat olarak camimizi daha da güzelleştirmek herkesin ibadetlerini rahatça yapacağı bir yer haline getirmek istiyoruz. Bu yönde çaba göstermeye devam edeceğiz” dedi.
 
DÜNYA ENGELLİLER DERNEĞİ’NDEN ENGELLİLERE ”YENGEÇ KOL”
 
Dünya Engeliller ve Dostları Gelişim Derneği Genel Başkanı Nedim Kılıç ise, cami cemaatinin duyarlılığından çok etkilendiklerini belirterek, bunun Türkiye’de şimdiye kadar gördüğü ilk örnek olduğunu söyledi.
 
Kılıç, kendisinin de 4 yaşındayken köyde ehil olmayan bir kişinin vurduğu iğneden sonra sakat kaldığını anlatarak, ”Engelli arkadaşlarımız bize hep ‘bizim de ibadetlerimizi yapabileceğimiz bir cami yok mu?’ diye soruyordu. Bizler engelli olmayı istemedik. Yüce Yaradan bize bunu nasip gördü. Tek isteğimiz toplumun bize aralarında yer açması. Sağlıklı insanlar da yarının engelli adayları. Türk toplumunun daha duyarlı olmasını bekliyoruz ” diye konuştu.
 
Daha önce Türkiye çapında ”Tane tane kapak topla bir engelli sevindir” kampanyasını yaptıklarını da hatırlatan Kılıç, bu kapsamda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de dahil olmak üzere 500 engelliye tekerlekli sandalye bağışında bulunulduğunu bildirdi.
 
Kampanyaya Afganistan ve Azerbaycan gibi ülkelerden de destek aldıklarını kaydeden Kılıç şöyle konuştu:
 
”Yaptığımız kampanyaya dünyanın farklı ülkelerinden destek olarak bizleri çok mutlu ettiler. Biz de dernek olarak yeni bir projeyi hayata geçirdik. Yengeç adını verdiğimiz, oturduğunuz yerden uzanarak istediğiniz eşyayı almanızı sağlayacak bir aparat geliştirdik. Bunun engellilerin hayatını kolaylaştıracağını düşünüyoruz. Tek başına yaşayan ev işleri temizlik yapmak zorunda olan kimseler kullansın istedik. Yine yardımsever vatandaşların desteklerini bekliyoruz. Plastik kapak kampanyasında olduğu gibi vatandaşlar yine atık kitap, kırtasiye malzemesi ve kapak gibi şeyleri toplayarak bize gönderebilir. Bu gönderilenler 100 kiloya ulaştığında patenti bizim elimizde olan bu yengeç kollardan anlaştığımız bir fabrikada üretilerek engellilere bağışlanacak.”
 
Ramazan dolayısıyla Teravih ya da Cuma namazlarına gitmek isteyen, ancak gidebilecek durumda olmayan engellilerin kendilerini aramaları halinde derneğe ait araçla uygun olan camiye götürülebileceklerini kaydeden Kılıç, Kuyubaşı Cami’ne de engelliler için bir tekerlekli sandalye bağışladıklarını ve talep olması halinde bu sayının engelli sayısı kadar arttırılacağını ifade etti.
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL