Dünya Hali

Engelli Sporcunun Özürlü Sınav İsyanı

Londra Paralimpik Olimpiyatları hazırlıklarına Giresun’da başlayan Bedensel Engelliler Yüzme Milli Takımı’nın 131 santimetre boyundaki sporcusu Özlem Baykız (20), Türkiye’de engelli olarak kabul edilmediği gerekçesiyle Özürlü Memur Seçme Sınavı’na (ÖMSS) giremiyor…

Engelli Sporcunun Özürlü Sınav İsyanı

Londra Paralimpik Olimpiyatları hazırlıklarına Giresun’da başlayan Bedensel Engelliler Yüzme Milli Takımı’nın 131 santimetre boyundaki sporcusu Özlem Baykız (20), Türkiye’de engelli olarak kabul edilmediği gerekçesiyle Özürlü Memur Seçme Sınavı’na (ÖMSS) giremiyor.

Baykız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Yüzme Branşı sporcusu olarak yaklaşık 11 yıldır ter döktüğünü söyledi.

Paralimpik Engelliler Olimpiyatları’nda Türkiye, Avrupa ve Dünya çapında derecelerinin bulunduğunu dile getiren Baykız, şunları kaydetti:

”2001 yılından bu yana Türk Milli Takımı’nda ter döküyorum. Engelli milli sporcuyum. 2 dünya şampiyonası, 1 Avrupa şampiyonası, 5 uluslararası şampiyona katıldım. Bunlarla birlikte Türkiye’de çok sayıda şampiyonaya katıldım. Bu sene de 2012 Paralimpik Londra Olimpiyatları’na katılmaya hak kazandım. Bu zamana kadar katıldığım organizasyonların tamamında engelli kategorisinde mücadele ettim.”

Katıldığı yarışmalarda bugüne kadar bir Avrupa üçüncülüğü, bir dünya altıncılığı ve çok sayıda Türkiye derecesi elde ettiğini vurgulayan Baykız, ”Benim tek sıkıntım Özürlü Memur Seçme Sınavı’na katılamayacak olmamdır. Tüm dünya beni engelli olarak biliyor. Dünya çapında engelli raporum var ama Türkiye’de bu rapor olmadığı için özürlüler sınavına alınmıyorum, benim tek isteğim özürlüler sınavına alınıp bir memur olmak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’na, Başbakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum, ben memur olmak istiyorum.”

Bedensel Engelliler Yüzme Milli Takımı Antrenörü Osman Çullu ise Baykız’ı, 2001 yılında yüzme sporuna kazandırdığını, 11 yıldan beri her yıl katıldığı Türkiye şampiyonalarında sayısız birincilikleri olduğunu aktardı.

Çullu, bu ülkenin milli formasını engelli olarak taşıyan Baykız’ın Türkiye’de engelli olarak görülmemesinin üzücü olduğunu ifade ederek, ”Bütün dünya, Özlem’i engelli olarak görüp engelliler yarışlarına alırken, Türkiye’de engelli gözükmediği için memuriyet sınavına giremiyor bu da bizleri üzüyor. Bu durumda Özlem’in bir hakkının gasp edildiğini düşünüyorum” dedi.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL