Dünya Hali

En Kaygılı Fransız En Mutlu Arap!

Merkezi Fransa’da yer alan ve 89 ülkede temsilciliği bulunan araştırma şirketi Ipsos KMG’nin 24 ülkede yaptığı "Küresel Kaygılar, Yönelim ve Memnuniyet Araştırması" ilginç sonuçlar ortaya koydu. Sabah Gazetesi’nin haberine göre,..

En Kaygılı Fransız En Mutlu Arap!

Merkezi Fransa’da yer alan ve 89 ülkede temsilciliği bulunan araştırma şirketi Ipsos KMG’nin 24 ülkede yaptığı "Küresel Kaygılar, Yönelim ve Memnuniyet Araştırması" ilginç sonuçlar ortaya koydu.

Sabah Gazetesi’nin haberine göre, "Ülkenin gidişatı doğru mu, yoksa yanlış yönde mi, vatandaşlar ülkelerinin genel durumundan memnun mu, değil mi?" gibi sorulara cevap arayan araştırmada 24 ülke arasında en kaygılı vatandaş profili Fransa ve İtalya’dan çıktı. Gelecek kaygısını en az yaşandığı ülkeler ise Suudi Arabistan ve Kanada oldu.

Ülkelerinin genel gidişatının doğru yönde olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 50 ile 80 arasında seyreden ülkeler arasında Suudi Arabistan, Çin, Kanada, Endonezya, Türkiye ve Brezilya gibi ülkeler bununuyor.

Araştırmaya göre, Türkiye’de vatandaşlarınyüzde 47’si genel gidişattan memnun. Bu oranla Türkiye 24 ülke arasında yedinci sırada. Memnuniyet oranı yüzde 10-20 bandında olan ülkelerin başında ise Fransa, Macaristan, İtalya, İspanya ve Belçika geliyor.

KÜRESEL KAYGILAR

Ipsos KMG Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Genel Müdürü Tonguç Çoban, araştırmada, küresel ölçekte en çok kaygı duyulan konuların etkili olduğunu belirtti. Çoban araştırmada öne çıkan kriterleri şu sözlerle ifade etti: "En fazla kaygı duyulan konuların başında işsizlik, yoksulluk ve sosyal eşitsizlik geliyor. Bu kaygıları ise yolsuzluk, mali-siyasi skandallar, suç ve şiddet izliyor. Bunun yanısıra kaygı verici konular ülkeden ülkeye değişiyor. Türkiye’de en kaygı verici konuların başında terörizm geliyor. Bunu, işsizlik ve sosyal eşitsizlik izliyor."

Dünya Bülteni

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL