Dünya Hali

En Büyük Yelkenli İstanbul’da

Pazartesi gününe kadar İstanbul’da kalacak dev yelkenli ziyarete de açık olacak. İtalya’nın Livorno kentinde bulunan Deniz Harp Okulu öğrencilerinin eğitim gezisi için yola çıkan yelkenli, öğrencilerle birlikte çeşitli ülkeleri dolaşıyor…

En Büyük Yelkenli İstanbul’da

Pazartesi gününe kadar İstanbul’da kalacak dev yelkenli ziyarete de açık olacak.

İtalya’nın Livorno kentinde bulunan Deniz Harp Okulu öğrencilerinin eğitim gezisi için yola çıkan yelkenli, öğrencilerle birlikte çeşitli ülkeleri dolaşıyor.

Bu yıl 7 bin millik bir seyir izleyecek olan Amerigo Vespucci, Bulgaristan, Ukrayna, Romanya ve Yunanistan’a da uğrayacak. İstanbul’a ilk olarak 1935’te gelen Amerigo Vespucci şehre 9’uncu kez demir attı. Gemide toplam 278 İtalyan donanma personeli görev yapıyor.

Yelkenli hakkında bilgi veren Kaptan Paolo Giacomo Reale, yelkenlide eğitim gören 110 öğrencinin 24’ünün kadın olduğunu söyledi.

Gemide 4 dümen bulunduğunu belirten Reale, bu dümenleri 8 kişinin kontrol ettiğini söyledi. Yelkenli, çarşamba 16.00 – 19.00, cuma 15.00 – 19.00, cumartesi ise 10.00 – 12.00 ile 15.00 – 19.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

AMERIGO VESPUCCI

Yarbay Francesco Rotundi’nin 1800’li yılların başında gemi tarzından esinlenerek yaptığı yelkenli projesi uzun yıllar hayata geçirilemedi. 1920’li yıllarda yapımına başlanan tarihi yelkenli, 1931 yılında hizmete girdi. Gemi, 5 serenli 3 adet direğe, 300 metrekare yelkene ve deniz seviyesinden 54 metre yüksekliğe uzanan ana direğe sahip. Bu yönüyle tarihi yelkenli, dünyanın en büyük yelkenlisi olma özelliğini taşıyor.

Son Sayfa

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL