Dünya Hali

En Büyük Kur’an Guinness’e Girdi

Tataristan esi Cumhurbaşkanı Mintimer Şaymiyev konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, dev Kur’an-ı Kerim’le ilgili belgeyi aldıklarını, Guinness’in Kul-Şerif Camii’ndeki versiyonu en büyük basılı Kur’an olarak kabul ettiğini söyledi. Altın, gümüş,..

En Büyük Kur’an Guinness’e Girdi

Tataristan esi Cumhurbaşkanı Mintimer Şaymiyev konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, dev Kur’an-ı Kerim’le ilgili belgeyi aldıklarını, Guinness’in Kul-Şerif Camii’ndeki versiyonu en büyük basılı Kur’an olarak kabul ettiğini söyledi.

Altın, gümüş, yakut ve değerli taşlarla süslü kabı olan Kur’an-ı Kerim 150 cm. eninde ve 200 cm. de boyunda. Toplam 800 kilogram ağırlığı olan Kur’an-ı Kerim Scotland’a üretilmiş ve Kasım ayında da Kul Şerif camiine getirilmişti.

Bulgar Tatar’larının İslamiyet’i 922 yılında kabul etmelerinin anısına düzenlenecek törenler için hazırlanan Kur’an, Kul Şerif Camii’nde ziyaretçi akınına uğruyor. Kur’an-ı Kerim’in Haziran ayında Bolgar şehrinde özel inşa edilen müzeye taşınması planlanıyor.

Dünyanın en büyük Kur’an-ı Kerim’i tek ve sanatsal özelliklerinin bulunması sebebi ile de Rusya Kültür Bakanlığı tarafından kültürel miras listesine alındı.

cihan

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL