Eller, 472. Kez Mesir Macunu için Açıldı

Dünya Hali
Renkli görüntülerin oluştuğu festival kapsamında 4 ton mesir macunu geleneksel yöntemle halka dağıtıldı. Festivale Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanr...
EMOJİLE

Renkli görüntülerin oluştuğu festival kapsamında 4 ton mesir macunu geleneksel yöntemle halka dağıtıldı. Festivale Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Vali Halil İbrahim Daşöz, Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve milletvekillerinin yanı sıra binlerce vatandaş katıldı. Bakan Ertuğrul Günay, Türkiye’nin en köklü kültürlerinden olan festivali dünyaya tanıtma yönünde çalışma yapıldığını anlattı. Bu kapsamda Mesir Festivali’nin UNESCO Somut Olmayan Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilmesi için çalıştıklarını söyledi.

Festivalde Fatih ve Kanuni’yi canlandıran oyuncular, mesir macununun ortaya çıkışını temsili olarak canlandırdı. Yavuz Sultan Selim’in eşi, Kanuni’nin annesi Hafsa Sultan’ı canlandıran Hülya Koçyiğit, Kenan Işık’ın canlandırdığı Merkez Efendi’yi huzuruna kabul etti ve kendisine şifa kaynağı olan mesirin beratını verdi. Mesir macununun Sultan Camisi kubbe ve minarelerinden her yıl baharın gelişiyle halka saçılmasını buyuran Hafsa Sultan (Hülya Koçyiğit), saçım işlemini "İsterim ki dünya var oldukça, her senenin Nevruz gününde bu hastalara şifa, dertlere çare olması için macundan bolca karıla ve ahaliye saçıla." sözleriyle başlattı. 41 çeşit baharatın karışımıyla yapılan ve paketlenen 4 ton mesir macunu, dualarla 472. kez Sultan Camisi’nin kubbe ve minareleri ile Sultan Meydanı’na bakan evlerin çatı ve balkonlarından halka saçıldı.

Zaman