Elinize sinen soğan kokusundan kurtulmanın yolları

Dünya Hali
Çoğu yemekte veya salatada soğanı mutlaka kullanıyoruz. Her ne kadar besleyici ve lezzetli de olsa ellerimizde bıraktığı o koku hiç de hoş olmuyor. Peki elinize sinen soğan kokusundan nasıl kurtu...
EMOJİLE

Çoğu yemekte veya salatada soğanı mutlaka kullanıyoruz. Her ne kadar besleyici ve lezzetli de olsa ellerimizde bıraktığı o koku hiç de hoş olmuyor. Peki elinize sinen soğan kokusundan nasıl kurtulacağınızı biliyor musunuz?

İşte soğan kokusundan kurtulmak için ipuçları…

1. Tuz ile ovun

Soğuk su ile karıştırılarak macun kıvamına getirilen tuz ellere sürüldüğünde ve durulandığında kokunun gitmesini sağlar. Ayrıca bu doğal bir yumuşatıcı görevi de görür. Ancak bu işlemden sonra krem sürmeyi unutmayın. Çünkü tuz ellerinizin kurumasına neden olabilir.

2. Elleri domates suyunun içine sokabilirsiniz

En az 5 dk süreyle domates suyu içerisine sokulan ellerde soğan kokusundan eser kalmayacaktır. Ardından ellerinizi sıvı sabun ile yıkayın.

3. Ellerinizi metale sürün

Paslanmaz çelik materyaller hayatımızın her alanında kullanılır. Soğan gibi kötü kokuya neden olan maddelerle uğraştıktan sonra örneğin musluğa elinizi sürerseniz bu koku ortadan kaybolacaktır. Demir bir kaşık da aynı görevi görmektedir. Çünkü soğanın içerisindeki kötü kokuya neden olan sülfür molekülleri metal ile etkileşime geçer ve nötr hale döner.

4. Limon suyu sürün

Ellerinizi limon suyu içerisinde 3 dakika beklettiğinizde kokudan eser kalmadığını göreceksiniz. Eğer limon yoksa sirke veya gargara da kullanılabilir.