Dünya Hali

Ekmek Yapmayı Kızılay’dan Öğreniyorlar

Somali’ye yardım faaliyetleri kapsamında bölgede bulunan Türk Kızılayı, mobil ekmek fırınında çalıştırdığı Somalililere ekmek yapmayı öğretiyor. Mobil fırında 40 gündür üretim yapan Somalililer günde 10 bin ekmek pişiriyor. Türk Kızılayı..

Ekmek Yapmayı Kızılay’dan Öğreniyorlar

Somali’ye yardım faaliyetleri kapsamında bölgede bulunan Türk Kızılayı, mobil ekmek fırınında çalıştırdığı Somalililere ekmek yapmayı öğretiyor. Mobil fırında 40 gündür üretim yapan Somalililer günde 10 bin ekmek pişiriyor. Türk Kızılayı Somali Delegasyonu Başkanı Alpaslan Şafak Lostar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Somali İnsani Yardım Operasyonu kapsamında yaklaşık 5 aydır bölgede faaliyet gösterdiklerini belirterek, 2 bin çadır bulunan Cezire Hayat Çadır Kentinde yaklaşık 13 bin kişinin barındığını söyledi. Türkiye’den deniz ve havayoluyla getirilen yardım malzemelerinin dağıtımı dışında bölgedeki beslenme ve barınma ihtiyaçlarını da karşıladıklarını vurgulayan Lostar, bu kapsamda bir mobil ekmek fırınını faaliyete soktuklarını kaydetti.

Lostar, şöyle konuştu: ”Fırınımızda günde 10 bin ekmek üretimi yapılıyor. Mobil fırın personelini Somalililerden belirledik, meslek eğitimi açısından da bölgeye katkımız oldu. Tamamen kendileri üretiyor ve dağıtıyor. Dışarıdan temin edilen ekmekler hijyenik olmayan koşullarda üretiliyor. Kentte yeterli fırın yok, olan fırınlar da hijyenik koşullarda üretim yapmıyor. Mobil fırınımız tamamen elektronik olarak faaliyet gösteriyor, el teması çok az. Daha sağlıklı, daha hijyenik ortamlarda üretim yapılıyor. Somalililere Türk Kızılayı sayesinde daha sağlıklı ekmek yediriyoruz. Kendileri de son derece memnun. Üretimden sonra bile kasaları streç filmlerle kaplayarak ekmeklerin tozla temasını önlüyoruz. Fırınımızda Türk usta gözetiminde 8 Somalili çalışıyor. Önümüzdeki günlerde çalışanların sayısının artırılması planlanıyor.”

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL