Eğitimde üçüncü boyut

Dünya Hali
Gelişen teknolojiler, üçüncü boyutla hazırlanan dersleri müfredata soktu. Okullarda bilgisayar, ekran ve yazılımı içeren siber sınıflar kuruluyor. Martin Zimmermann, 3 boyutlu animasyonlar geliştiren ...
EMOJİLE

Gelişen teknolojiler, üçüncü boyutla hazırlanan dersleri müfredata soktu. Okullarda bilgisayar, ekran ve yazılımı içeren siber sınıflar kuruluyor.

Martin Zimmermann, 3 boyutlu animasyonlar geliştiren Visenso şirketini bundan 8 yıl önce kurmuş. İlk müşterileri üretim aşamalarını iyileştirmek isteyen otomobil şirketleri olmuş. Daha sonra yeni fikirler doğmuş.

Visenso genel müdürü Martin Zimmermann, şunları söylüyor: “Bu endüstri sektörü için üretilmiş programları eğitim alanına uyarlamaya 4 sene önce başladık. Çok heyecan vericiydi. Çünkü önceden sadece teknisyen ve mühendisler bizim programlarımızı kullanırken birden hedef kitlemiz öğrenciler, çocuklar, gençler ve öğretmenler oluverdi. Tabii talepler farklılaştı.“

"Hedef kolay kullanım"

Zimmermann’a göre programlar tecrübesizlerin bile kolayca kullanabileceği şekilde olmalı.

Florian Stockburger bu konuda yardımcı oluyor. Henüz 18 yaşında. Bir yıl öncesine kadar liseye gidiyordu. Şimdi, öğrencilerin düşünce tarzları hakkında fikir veriyor.

Dijital mühendislik bölümü öğrencisi Florian Stockburger, “Ona kullanımı kolaylaştırabilmesi için yardım ettim. Tecrübesi az olan öğrenciler, yeni başlayanlar konuyu öğrenmeye daha kolay başlasınlar diye“ diye konuşuyor.

Örneğin çok yakında Hellenistik Dönem Sanatı’nı öğrenmek için heykel müzesinde sanal gezinti yapılabilecek. Okul kitaplarından daha etkili.

Bu tür eğitim programları geliştirilme aşamasındayken, üretimi tamamlanmış 3 boyutlu animasyonlar dünya genelinde büyük ilgi görüyor. Kulağın yapısını öğreten dijital animasyonun Asya’ya ihraç edilmesi planlanıyor. Bu yolla orada yalnızca öğrenciler değil tıbbi personel de eğitilebilecek.

Siber sınıflar

Üniversitede hackerlık dersleri

Martin Zimmermann, “İlk modülleri Vietnamca’ya çevirdik. Şimdi de Çince versiyonunu geliştireceğiz. Ve işin müthiş yanı bu yeni öğrenme yöntemi Asya pazarında, Avrupa’da olduğundan çok daha fazla ilgi görüyor“ diyor.

Martin Zimmermann’ın, Almanya’daki okullarda oluşturulan bir nevi siber sınıfların sayısını artırabilmesi için sponsora ihtiyacı var. Bilgisayar, ekran ve yazılımı içeren eğitim paketinin tamamı 15 bin euro. Bu yüzden şirketler de projeye dahil oluyor. İşletmeler için de avantjlı bir alan.

Evonik Holding’den Markus König, “Tabii ki eğitim alanına öylesine sponsor olmuyorlar. İlerde en iyi en mükemmel çalışana sahip olmak amacıyla şimdiden mücadele veriyorlar. Böylesine yaratıcı bir endüstri işletmesinin yenilikçi bir projesinde çalışmak bize de çok keyif veriyor” diyor.

Deutsche Welle Türkçe
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme