Duy da İnanma!

Dünya Hali
Sualtı dünyası sandığımız kadar da sessiz değilmiş. Balıklar karşı cinse cilve yapabiliyor, diğerlerini tehlikeler konusunda uyarabiliyor, talimat verebiliyor ve sohbet edebiliyorlarmış. Hatta, Auckla...
EMOJİLE

Sualtı dünyası sandığımız kadar da sessiz değilmiş. Balıklar karşı cinse cilve yapabiliyor, diğerlerini tehlikeler konusunda uyarabiliyor, talimat verebiliyor ve sohbet edebiliyorlarmış.

Hatta, Auckland Üniversitesi’nden araştırmacı Shahriman Ghazali‘nin söylediğine göre avlanan hayvanlar avlarına balıkların sinyallerini yakalayarak ulaşabiliyormuş. "Bütün balıklar duyabilir fakat hepsi ses çıkaramaz." diyen araştırmacı, çeşitli iletişim türlerini deşifre etmek ve anlamlarını çözmek için heyecanlı olduklarını söyledi.

Ses çıkarmalarının temel nedenleri karşı cinsi etkileme, avcı hayvanları korkutma gibi görünüyor. Ghazali, kırlangıçbalıklarının en konuşkan balık türü olduğunu söylerken mezgit balığının da en sessiz tür olduğunu belirtiyor. Japon balıkları olan kişilere di bilgilendirmeyi ihmal etmiyor: "Japon balıkları mükemmel bir duyma duyusuna sahiptir fakat hiç ses çıkaramazlar."

Shahriman Ghazali bu hafta Wellington kentinde deniz bilimcilere araştırma raporlarını sunacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme