Dünya Hali

Dünyanın İlk Sarayının İzleri Sürülüyor

Malatya’daki Aslantepe Ören yerinde kalkolitik döneme ait ”Dünyanın ilk sarayı”nı koruyan surun ve kuzeyindeki mahallelerin bulunduğu tahmin edilen bölgede kazılara ağırlık verildi.   Malatya’daki Aslantepe Ören Yeri’nde kalkolitik döneme tarihlenen..

Dünyanın İlk Sarayının İzleri Sürülüyor

Malatya’daki Aslantepe Ören yerinde kalkolitik döneme ait ”Dünyanın ilk sarayı”nı koruyan surun ve kuzeyindeki mahallelerin bulunduğu tahmin edilen bölgede kazılara ağırlık verildi.
 
Malatya’daki Aslantepe Ören Yeri’nde kalkolitik döneme tarihlenen ve ”Dünyanın ilk sarayı” olarak bilinen kerpiç sarayı koruyan surun ve kuzeyindeki mahallelerin bulunduğu tahmin edilen bölgedeki kazılara ağırlık verildi.

Aslantepe Ören Yeri Kazılarının Kültür ve Turizm Bakanlığı Temsilcisi Selahattin Aksu, İtalyan’ın La Spienza Üniversitesinden öğretim üyesi ve Aslantepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Marcella Frangipane başkanlığındaki kazıların 20 Ağustos’ta başladığını ve Ekim ayının ortalarına kadar devam edeceğini söyledi.

Selahattin Aksu, Kazılar sırasında gün yüzüne çıkarılan, ”Dünyanın ilk sarayı” nın bu yıl Malatya  aliliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çalışması sonucu açık hava müzesine dönüştürüldüğünü dile getirerek, sarayla birlikte kuzey batısındaki tapınağın da açık hava müzesinin içinde yer aldığını söyledi.

Anadolu’da Başka Eşi Yok

Kerpiç sarayın Anadolu’da bir başka eşi olmadığını vurgulayan Selahattin Aksu, şu anda kazısı devam eden bölümlerin geçen yıl çalışmalara başlanan alanlar olduğunu belirterek, ”Mevcut taban yapıları kaldırılarak yeni binaların bulunması için çalışılıyor” diye konuştu.

Surun ya sarayın iç kısmındaki mahalle ile diğer mahalleleri ayırmak için, ya da sarayı kuzeydeki mahallelerden korumak için inşa edilmiş olabileceğini söyledi. 

Sarayın koridorunun kuzeye doğru devam ettiğini belirten Selahattin Aksu, bu kapsamda kuzeydeki kalıntıların da ortaya çıkarılmaya çalışıldığını ifade etti.

Sarayın ve surun kuzeyinde yapılan kazılarda Aslantepe Ören Yeri’nde milattan önce 4 bin 300’lü yıllara ait Ubeyd kültürünün izlerinin de bulunduğunun anlaşıldığına değinen Aksu, bu yılki kazılardan vakit kalırsa burada da çalışma yapılabileceğini kaydetti.

Trt.net.tr

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL