Dünyada Bir İlk: Leziz Sosyal Sorumluluk

Dünya Hali
Çölyak hastalarının içleri rahat edecek şekilde, glutensiz unla yapılmış baklava yemelerini sağlayacak bu ürünün adı: ÇÖLBAK ARTIK HERKESİN BAYRAMI TATLI GEÇECEK Karaköy Güllüoğlu Baklavacısı, Çölyak ...
EMOJİLE

Çölyak hastalarının içleri rahat edecek şekilde, glutensiz unla yapılmış baklava yemelerini sağlayacak bu ürünün adı: ÇÖLBAK

ARTIK HERKESİN BAYRAMI TATLI GEÇECEK

Karaköy Güllüoğlu Baklavacısı, Çölyak hastaları için özel olarak hazırladığı ÇÖLBAK isminin verildiği Baklava üzerindeki Ar-Ge çalışmalarını sonuçlandırdı. Karaköy Güllüoğlu mağazası, bu ürünü duyup gelen ve hayatı boyunca hiç baklava yiyemediğini ifade eden insanların akınına uğradı.
 
Karaköy Güllüoğlu, çölyak hastalığı konusunda toplumu bilgilendirmek, farkındalığı artırmak ve çölyak hastalarının yaşam kalitesini artırmaya destek olmak amacıyla, sosyal sorumluluk bilinciyle geliştirdiği çölbak baklava ile ürün gamını genişletti.

Karaköy Güllüoğlu mevcut üretim sisteminden tamamen ayrı bir birim oluşturarak ayrı ekipman, ayrı fırın ile çalışılıp yeni bir buluş yapıp ÇÖLYAK hastaları için dünyada ilk olacak ÇÖLBAK baklavayı üretti. Aylarca süren AR-GE çalışmaları ve laboratuar sonuçları çök hassas denge gözetilerek incelendi ve 20 mg/kg’dan düşük gluten miktarı gözetildi. ÇÖLBAK baklavalarda, baklava harcına Glutensiz Un ve türevlerini uygulayarak ÇÖLYAK hastalarının baklava özlemine son verdi. Özellikle Glutensiz un, yumurta, ceviz içi, su ve tereyağı’nın bir araya gelmesiyle oluşan ÇÖLBAK  baklavaların tadı, ÇÖLYAK hastalarının baklava özlemini bitirip ağızlarını tatlandırıyor.

Karaköy Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Güllü, Ar-Ge ekibi ile birlikte formüle ettiği ÇÖLBAK baklavanın tüm ÇÖLYAK hastaları için çok uygun olduğunu belirterek şunları söyledi:

"ÇÖLYAK hastaları için özel olarak icat ettiğimiz ÇÖLBAK baklavalarımızı üretmeye başladık. Şimdiye kadar kimsenin cesaret edemediği harika bir çalışma yapıp Bayramlarda, Ramazanlarda, dost ve aile sofralarında ÇÖLYAK hastalarının bakıp bakıp yiyemediği bu harika Türk tatlısı baklavayı artık diledikleri zaman yeme şansına sahip olmalarını sağladık. Mağazamızda FISTIKLI, CEVİZLİ, EZME ve ŞEKERPARE çeşitleriyle tüm ÇÖLYAK hastalarına servis etmeye başladık. Biliyorsunuz ki; ÇÖLBAK baklava, Türk mutfağı ve Dünya Mutfağı için yeni bir şey. Biz, sosyal sorumluluk projesi olarak bunu kendimize temel ilke edindik, ayrıca yeni çeşitler üretmeye de devam edeceğiz. Uzun soluklu ve sürdürülebilir projeler ile toplumun her kesimi için fayda yaratmaya özen gösterdik. Türk halkını lezzetli ve güvenle tüketecekleri ürünler ile buluşturan bir marka olarak sosyal sorumluluk anlayışımızı projelerimizin ötesine taşıyor, ürünlerimizle de bu vizyonumuza hizmet etmeyi hedefliyoruz. Geleneksel baklavacılığa çeşit zenginliği kazandırmak, 100 yılı aşkın bir süredir lezzetimize ve kalitemize güvenerek, uzak semtlerden Karaköy’e gelen müdavimlerimize farklı lezzetler tattırmak istiyoruz."

ÇÖLYAK NEDİR?

“Çölyak, bağışıklık sisteminin “gluten” adı verilen proteine anormal bir reaksiyon göstererek ince bağırsağın iç yüzeyinde hasar yapması sonucu ortaya çıkan bir hastalık Gluten ise; buğday, arpa, çavdar ve hazır gıdalarda bulunuyor.”

Türkiye’de çölyak hastalarının sayısı hakkında bilgi vermek gerekirse; “Ortalama bir hesapla Türkiye’de 500 bin ile 700 bin arası Çölyak hastası olduğu tahmin edilirken bu hastaların yaklaşık 10 bin gibi sadece çok küçük kısmı biliniyor. Yapılan çalışmalar, hastalığın Türkiye’de 100-200’de bir görüldüğünü gösteriyor.

Haber 7