Dubai’de 4 Yılda 477 İntihar

Dünya Hali
Birleşik Arap Emirlikleri’nin ticari merkezi Dubai’de son dört yılda 477 kişinin intihar ettiği bildirildi. Dubai polisi istatistiklerine göre, intihar eden şahısların yüzde 80’i 20-...
EMOJİLE

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ticari merkezi Dubai’de son dört yılda 477 kişinin intihar ettiği bildirildi.

Dubai polisi istatistiklerine göre, intihar eden şahısların yüzde 80’i 20-40 yaş arasında ve parasal sıkıntılar intihara sürükleyen sebeplerin başında geldi.

Küresel ekonomik durgunluk nedeniyle özellikle finans ve emlak sektörlerinin zor dönemden geçtiği Dubai’de 2006’da 102, 2007’de 114, 2008’de 148 ve geçen yıl 113 kişi hayatına son verdi. En çok vakanın 2008’de görüldüğü dikkat çekti.

Emirates News’e konuşan Dubai Polisi Adli Tıp uzmanı Dr. Eşref İbrahim Hasan, "Vakaların yüzde 60’ı finansal, yüzde 30’u duygusal ve yüzde 10’u da başka nedenlerden." dedi.

Dr. Hasan, en çok fiziksel metodlarla hayata son verildiğini ve bunun doğrudan delil oluşturduğunu, kimyasal metodların ise dolaylı delil bıraktığını kaydetti. Örnek olarak zehirlenmelerde, intihar mı yoksa aşırı dozda ilaç almadan mı kaynaklandığını ispat etmenin zorluğuna dikkat çekti.

Adli Tıp uzmanı, kendilerine gelen ölüm vakalarının yüzde 70’inin tabi ve yüzde 20’sinin cinayetle ilgili olduğunu ve intihar vakalarının toplamda yüzde 10’un altında kaldığını ifade etti.

İntihara daha çok erkeklerin teşebbüs ettiği ve geçen yıl kaydedilen 113 intihar vakasında sadece dokuz bayanın olduğu öğrenildi. İntihar daha çok okuma yazma bilmeyen ya da vasıfsız kişilerde görülürken eğitimli insanlarda çok nadir rastlandığı belirtildi.

Dr. Hasan, son olarak intihara genelde zor durumlardan kaçmak için teşebbüs edildiğini ve kimisinin de kendisiyle beraber bir sırrı gömmek istediğini; fakat sebep ne olursa olsun intiharın hiç bir zaman cevap olmadığını söyledi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme