Dünya Hali

Diyarbakır Cezaevinde İnsan Kemikleri Bulundu

Diyarbakır’daki tarihi İçkale’de insan kemiklerinin bulunduğu bölgede devam eden kazılarda bugün insana ait bir diş ile bir kaç kemik bulundu. Sur ilçesindeki tarihi İçkale’de, bir dönem ”ceza ve tevkifevi” olarak..

Diyarbakır Cezaevinde İnsan Kemikleri Bulundu

Diyarbakır’daki tarihi İçkale’de insan kemiklerinin bulunduğu bölgede devam eden kazılarda bugün insana ait bir diş ile bir kaç kemik bulundu.

Sur ilçesindeki tarihi İçkale’de, bir dönem ”ceza ve tevkifevi” olarak kullanılan yapının yanındaki çevre düzenleme çalışmaları sırasında insan kemikleri bulunması üzerine Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğince başlatılan soruşturma devam ediyor.

İl Emniyet Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, hava muhalefeti nedeniyle ara verilen ve bugün tekrar başlayan kazılarda insana ait bir diş ile bir kaç kemik bulunduğu belirtildi.

Bölgede yapılan kazılarda bugüne kadar 26 kafatası ile çok sayıda insana ait kemik bulunmuştu.

Bölgenin sit alanı olması nedeniyle kazma ve kürekle yapılan kazılarda, özel yetkili savcının Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruluna yazdığı yazıya olumlu yanıt verilmesi üzerine küçük iş makineleri de kullanılmaya başlanmıştı.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL