Dünya Hali

DİSK’ten Safdışı Kalmaya Tepki

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde protesto gösterisi yaptı. Toplu sözleşme yetkisinde yüzde 10 barajının kaldırılmaması yüzünden kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu..

DİSK’ten Safdışı Kalmaya Tepki

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde protesto gösterisi yaptı.

Toplu sözleşme yetkisinde yüzde 10 barajının kaldırılmaması yüzünden kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde protesto gösterisi yaptı.

Milli Kütüphane önünde toplanan DİSK üyesi yaklaşık 750 kişi, "Sendikal haklarımız engellenemez" başlığı altında bir gösterisi düzenledi. "Noter şartına hayır", "Grev yasaklarına hayır", "Yetki uyuşmazlıklarında referandum" dövizleri taşıyan grup kortej oluşturup, "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz" sloganları eşliğinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yürüdü. Yürüyüş sırasında Çevik Kuvvet ekipleri yol üzerinde ve bakanlık çevresinde yoğun güvenlik tedbiri aldı. Eyleme, CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi ile bazı CHP’liler de destek verdi.

Bakanlık önünde toplanan grup adına konuşan DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, ülkede emekçilerin tehdit altında olduğunu öne sürdü. Bakanlığı eleştiren Görgün, "3 yıldır açıklanmayan işkolu istatistikleri açıklanırsa, yalnızca 12 sendika toplu iş sözleşmesi için yetki alır denilmektedir. Yapılan her açıklamada, üzerine basa basa DİSK’in hiçbir sendikasının, ‘baraj’ı aşamayacağı söylenmektedir. Sanki bundan diğer konfederasyonlar etkilenmeyecekmiş, yalnızca DİSK etkilenecekmiş gibi bir hava yaratılmaktadır." dedi.

DİSK’in hedef gösterildiğini savunan Görgün, "Türkiye için sendikal hak ve özgürlüklerin alt sınırı bellidir. Anayasa’nın 90’ıncı maddesi ile bu sınır ILO sözleşmeleridir. Bu sınırın altına inilmesi, hukuka ve Anayasa’ya aykırıdır." diye konuştu.

Hükümete seslenen Görgün, isçinin hakkının işçiye memurun hakkının memura verilmesi gerektiğini söyledi. İşçileri işverenin önüne ellerini kollarını bağlayarak bırakmaya kimsenin hakkı olmadığını belirten Görgün, hükümetten beklediği talepleri dile getirdi. Yapılan açıklamanın ardından grup üyeleri olaysız bir şekilde dağıldı.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL