Dünya Hali

Dijital Takograf Zorunluluğu Geliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, takograf sistemine yönelik mevzuat çalışmalarını tamamladı. Düzenlemeye göre 3,5 ton ve üzeri yük taşıyan araçlar ile 9 kişinin üzerinde yolcu taşıyan taşıtlara dijital takograf kullanımı..

Dijital Takograf Zorunluluğu Geliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, takograf sistemine yönelik mevzuat çalışmalarını tamamladı.

Düzenlemeye göre 3,5 ton ve üzeri yük taşıyan araçlar ile 9 kişinin üzerinde yolcu taşıyan taşıtlara dijital takograf kullanımı zorunlu hale getiriliyor. Cihazların kalibrasyon ve damgalama işlemlerine yönelik denetimlerin artırılmasının yanı sıra bu cihazlara yönelik servis hizmetleri yeterli bilgi ve donanıma sahip yerler tarafından verilebilecek.

Düzenlemenin detaylarını açıklayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yeni sistemle suistimallerin ve dışarıdan müdahalelerin önüne geçileceğini bildirdi. Ergün, "Sıkı bir denetim ve düzenleme getiriyoruz. Bu düzenlemelerle, yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların sebebiyet verdiği trafik kazalarını büyük ölçüde önlemeyi ve azaltmayı hedefliyoruz." dedi. Resmi Gazete’de dün yayımlanan yönetmelik kapsamında 2 yıl sonra dijital takograflara geçiş süreci başlayacak. Toplam 570 bin takograf cihazı bu süreçle birlikte yeni dijital cihazlara dönüştürülmüş olacak. Mevcut uygulamada araç muayene istasyonlarında takograf cihazının incelenmediğini aktaran Bakan Ergün, yürürlüğe giren yönetmelikle birlikte araç muayenelerinde takograf cihazlarının kalibresinin yapılmamış olmasının ‘ağır kusur’ sayıldığını kaydetti.
 
Karayollarında bir yıldır zorunlu

Takograflara yönelik çalışma yürürlüğe girerken araç sahipleri iki yılda bir, yetkilendirilmiş servislere giderek araçlarının kalibresini yapmak zorunda kalacak. İki yılda bir testten geçmeyen takograf cihazları araç muayenede takılarak trafiğe çıkamayacak. Dijital olmayan takograflar dışarıdan müdahaleye açık ve güvensiz olabiliyor. Yeni düzenlemeyle birlikte, dijital cihazlar dışarıdan müdahaleye açık olmadığı için, gerekli güvenlik tedbirleri de sağlanmış olacak. Düzenlemeye aykırı hareket edenler hakkında cezai işlem uygulanacak. İki yıllık geçiş süresi içerisinde, yerli üreticilerin de yeni tip dijital takograf cihazlarının üretimini gerçekleştirmeleri hedefleniyor.
 
2010 yılının Mayıs ayında uluslararası karayolu taşımacılığı yapan araçlar için dijital takografın 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren zorunlu hale getirildiğini hatırlatan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, "Şimdi tüm yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlar için dijital takografı zorunlu hale getiriyoruz. Takograf cihazları ile ilgili servis hizmetlerinin yetkisiz kişiler tarafından verilmesini önlemek ve bu hizmeti verecek servisleri ve bu servislerde çalışacak teknik personeli yetkilendirmek için hazırlanan ‘Takograf Cihazları Servis Hizmetleri Hakkında Yönetmelik’i de hayata geçirdik." dedi. Çeşitli illerde bu kriterleri sağlayan 68 adet takograf servisi ve yaklaşık 250 teknik personel bulunuyor.
 

Zaman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL