Devlet, Süvari Beygirine 2.725 Lira Ödeyecek

Dünya Hali
2012 yılı Merkezi Yönetim Bütçesinde yer alan verilerden yaptığı hesaplamalara göre, süvari birlikleri için Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) 2012’de alınacak en pahalı hayvan, 2 bin 725 lira ile ...
EMOJİLE

2012 yılı Merkezi Yönetim Bütçesinde yer alan verilerden yaptığı hesaplamalara göre, süvari birlikleri için Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) 2012’de alınacak en pahalı hayvan, 2 bin 725 lira ile süvari beygiri olacak. Süvari beygirini, 2 bin 200 liralık birim fiyatı ile topçu beygiri izleyecek. Diğer binek beygirleri için ödenecek birim fiyat ise 2 bin 165 lira olacak.

-Mekkareye 1.515 lira-

Osmanlı ordusunda taşıma işlerinde kullanılan at, deve, katır vb. hayvanlar olarak kullanılan mekkare beygirinin birim fiyatı da 1.515 lira olarak belirlendi. Mekkare olarak kullanılacak katıra da 1.440 lira ödenecek.

Orduya alınacak hayvanların birim fiyatında en yüksek artış ise kangal köpeğinde oldu. Kangal köpeğinin birim fiyatında geçen yıla göre yüzde 6,25 oranında artış kaydedildi. Buna göre, devlet ordu ihtiyacı için alınacak kangal köpeğine 510 lira ödeyecek. Kurt köpeğinin birim fiyatı da 1.050 lira olacak.

Bu arada, geçmişte büyük önem taşıyan süvari birlikleri, gelişen teknoloji nedeniyle önemini yitirse de süvari birliklerine halen geçit vermez arazilerde büyük iş düşüyor.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme