Devlet Bahçeli devri bitiyor mu?

Dünya Hali
Kurultay’da, 15 yıldır partinin başında bulunan Devlet Bahçeli’nin karşısına güçlü şekilde çıkmaya hazırlanan eski bakanlardan ve Trabzon Milletvekili Koray Aydın’ın şansı oldukça yü...
EMOJİLE

Kurultay’da, 15 yıldır partinin başında bulunan Devlet Bahçeli’nin karşısına güçlü şekilde çıkmaya hazırlanan eski bakanlardan ve Trabzon Milletvekili Koray Aydın’ın şansı oldukça yüksek görünüyor. MHP’de yarışa “Değişim ve Şimdi” sloganı ile katılacak olan ve uzun bir süredir genel başkan adaylığı için hazırlanan Aydın, AKP ve CHP tabanındaki milliyetçi oyları da hedefliyor.

Yüce Divan’da beraat etmesinin ardından 12 Haziran seçimlerinde Trabzon’dan Meclis’e giren Aydın, Bahçeli ve ekibini, partiyi milliyetçi çizgisinden uzaklaştırmak ve AKP’nin yedeğine düşmekle eleştiriyor. Başkent’teki MHP kulsilerinde, partinin önümüzdeki pazar günü Ankara Arena Spor Salonu’nda gerçekleştireceği kurultayda genel başkanlık için aday olacak diğer isimlerin pek çoğunun yarıştan çekileceği beklentisi ağır basıyor. Bu durumda Devlet Bahçeli karşısında Koray Aydın tek rakip olarak beliriyor.
 
MHP geleneği arkasında
 
MHP tabanı üzerinde etkisi olan Ümit Özdağ, Aydın’a desteğini açıkça sunan isimlerden. Bunun yanı sıra eski bakanlardan Hüsnü Yusuf Gökalap, eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Alişan Satılmış ile ülkücülerin manevi liderlerinden Ozan Arif de Koray Aydın’ın genel başkan adaylığını destekliyor.

Ayrıca, MHP”nin kurucularından Avukat Faruk Evirgen’in “Kurucular Kurulu olarak 4 Kasım’da yapılacak olan kongrede Koray Aydın’a tam destek vereceklerini” açıklaması da, ibreleri değiştiren önemli bir gelişme olarak görülüyor. Kulislerde, partinin Edirne, Kütahya, Muğla, Sakarya, Antalya, Çankırı, Rize gibi pek çok il başkanlığının Koray Aydın’ı desteklediği belirtilirken, MHP seçmenin takip ettiği Yeniçağ ve çeşitli internet siteleri de tavrını “değişim şimdi” sloganından yana koymuş durumda. Taraf’a konuşan bazı MHP milletvekileri de Aydın’a destek vermelerine rağmen, “Genel Merkez’e karşı bayrak açıyor görüntüsü vermek doğru olmaz” diyerek suskun kalmayı tercih ettiler.
 
Anketlerde şansı yüksek
 
Siyasal İletişim Ofisi’nin (SİLO) geçtiğimiz günlerde yayınladığı ankette, Seçmene MHP’ye oy verebilmesi için ne olması gerektiği sorulduğunda, %40 oranında Genel Başkanının değişmesi, %20,7 yeni projeler üretilmesi, %18,2 fikrineideolojisine sahip çıkması gerektiği ifade edilmişti. Ankete göre, MHP seçmeninin yüzde 43,5’i Koray Aydın’ı, yüzde 29,1’i ise Devlet Bahçeli’yi genel başkanlık koltuğunda görmek istiyor.
 
MHP Genel Merkezi ve milletvekilleri ise basın önünde tartışmaya girmemeye özen gösteriyorlar. Bu durumu, Taraf’a konuşan bir MHP milletvekilinin “Genel Merkez kurultaya aşırı anlam yüklenilmemesini istiyor. Bu bir devam kurultayıdır vurgusu ön plana çıkartılıyor” sözleri de açıkça ortaya koyuyor. Ancak Bahçeli yönetimi elbette boş durmuyor. Aydın’ın cemaat ilişkisi ve mal varlığıyla ilgili iddiaların yanı sıra, “Aydın’ın Bahçeli’nin elinden tuttuğu bir isim olduğu” vurgusunun bizzat Bahçeli ekibi tarafından tartışmaya açıldiğı belirtiliyor.
 
“Dünyanın tüm Türkleri birleşin” kurultayı…
 
Pazar günkü kurultayı “parti içi çekişme” ekseninden çıkartıp “milliyetçiliğin kalesi, iktidar hedefine yönelmiş bir MHP” vurgusuyla kotarmayı hedefleyen Genel Merkez hazırlıklarına devam ediyor. Parti, Kürdistan Federal Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’yi kongresine davet eden AKP’ye tepki olarak Türk dünyasından önemli isimleri davetliler listesine aldı. MHP’nin Dış Politikadan ve Türk Dünyasından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş başkanlığındaki ekibin kurultaya getirmek için çalıştığı listede, Azerbaycan, Doğu Türkistan, Bulgaristan, Romanya, Kırım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Ahıska Türkleri, Moldova, Kosova, Makedonya, Bosna-Hersek, Yunanistan, Irak, İran, Suriye, Almanya, Belçika, Karadağ ve Sırbistan gibi pek çok ülkede yaşayan Türklerin temsilcileri ve devlet başkanları yer alıyor. MHP’nin kongresini boykot ettiği AKP, kurultaya genel başkan yardımcısı düzeyinde katılacak.

Taraf

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme