Dünya Hali

Define Avcıları Mumla Gömü Aradı

Köy Muhtarı Recep Kuzu, köylerinde bulunan ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından koruma altına alınan Höyük’te kazı yapan kimliği belirsiz kişilerin jeneratör ve Hilti cinsi makineler kullandığını söyledi. Kuzu, Höyüğün bulunduğu..

Define Avcıları Mumla Gömü Aradı

Köy Muhtarı Recep Kuzu, köylerinde bulunan ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından koruma altına alınan Höyük’te kazı yapan kimliği belirsiz kişilerin jeneratör ve Hilti cinsi makineler kullandığını söyledi. Kuzu, Höyüğün bulunduğu alanın köye 2 kilometre uzaklıkta ve etrafının çalılık ve ağaçlarla çevrili olduğundan kimsenin dikkatini çekmediğini belirterek, şu bilgileri aktardı:

”Define avcıları burayı 4-5 yerden kazmışlar. Yukarıdan aşağıya 10 santim çapında delik açmışlar. Toprak numunesi bile almışlar. El arabası ile içeriden dışarıya toprak çıkarmışlar. Adeta, bir mimar gibi çalışmışlar. 2 metre yüksekliğinde ve genişliğinde 10 metre uzunluğunda tünel kazmışlar. Bir kaç yerden kazdıkları Höyük’te çok rahat çalışmışlar. 10 bidon su getirmişler. Mum ışığında çalışmışlar. Jandarmanın buralarını kontrol etmesini istiyoruz.”

Kuzu, Jandarma’nın, verdikleri haber üzerine bölgeye gelip incelemelerde bulunduğunu ancak herhangi bir bulguya rastlanmadığını kaydetti.

Köy sakinleri de artık bu alanı sık sık ziyaret edeceklerini belirterek, ”Gördüklerimiz karşısında şaşkına döndük. Adamlarda büyük cesaret varmış. Tarlanın içini yol yapmışlar. Araçları ile makinelerini getirip, yine tekrar aynı yoldan geri götürmüşler. Bozulan el arabası tekerini bile burada tamir etmişler. Höyük etrafı çalılık ve ağaçlık olduğu için kimse fark etmemiş. Buranın kontrol edilmesi gerekir” diye konuştu.

Sabah

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL