Dayaktan Kaçtı, Canından Oldu!

Dünya Hali
Kadın hakları ve barış için gösterdikleri çabalar nedeniyle 2011 Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Ellen Johnson-Sirleaf, Leymah Gbowee ve Tevekkül Karman, Oslo’da düzenlenen törenle ödül...
EMOJİLE

Kadın hakları ve barış için gösterdikleri çabalar nedeniyle 2011 Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Ellen Johnson-Sirleaf, Leymah Gbowee ve Tevekkül Karman, Oslo’da düzenlenen törenle ödüllerini aldı.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN..

Nobel Komitesi Başkanı Thorbjoern Jagland, ödül töreninde yaptığı konuşmada, "Siz bugün, dünyadaki değişimin en önemli itici güçlerinden birini temsil ediyorsunuz: Genel olarak, insan hakları için mücadele. ve kadınların eşitlik için özellikle de barış için mücadelesi" dedi.

Liberya Devlet Başkanı Ellen Johnson-Sirleaf ödülü alırken yaptığı konuşmada, yine Liberyalı Leymah Gbowee ve Yemenli kadın aktivist Tevekkül Karman ile bu ödülü paylaşmalarının, "yürüttükleri eşitlik mücadelesinin evrenselliğini" ortaya koyduğunu vurguladı.

En genç ödül sahibi

Tevekkül Karman, Müslüman bir feminist ve Yemen "Zincirsiz Kadın Gazeteciler" örgütünün başkanı. 32 yaşındaki Karman, Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen ilk Arap kadın olmasının yanısıra, en genç Nobel Barış Ödülü sahibi. Karman, Yemen’in başkenti başkent Sanaa’da düzenlenen rejim karşıtı gösterilerin de önemli bir siması olarak biliniyor.

Tevekkül Karman, ödül töreninde yaptığı konuşmada, "Bu ödülü, tiranlık ve yolsuzluklara karşı barışçıl mücadeleye liderlik eden Yemenli ve Arap devrimci gençlik adına alıyorum" ifadelerini kullandı.

2011 Nobel Barış Ödülü’nü Karman’la paylaşan 1938 doğumlu Ellen Johnson-Sirleaf, Afrika’da halkoyu ile seçilmiş ilk kadın devlet başkanı.

Yine Liberyalı bir politikacı olan Leymah Gbowee de 14 yıl süren Liberya İç Savaşı’nın sonlandırılması için verdiği mücadele ve ülkesinde kadınların seçme ve seçilme hakkına kavuşması için gösterdiği gayretlerle biliniyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme