Dünya Hali

Darülaceze’de Bir İlk: Yaşlılar Umre Yolcusu

Kurumda kalan 25 yaşlı, ocak ayında kutsal topraklara umreye gidecek. Kutsal yolculuğa, sağlık durumu uygun olanlar ve umreye gitmek isteyenler götürülecek. İçişleri Bakanlığı’na bağlı Darülaceze müessesesi umre ziyareti için uzun..

Darülaceze’de Bir İlk: Yaşlılar Umre Yolcusu

Kurumda kalan 25 yaşlı, ocak ayında kutsal topraklara umreye gidecek. Kutsal yolculuğa, sağlık durumu uygun olanlar ve umreye gitmek isteyenler götürülecek. İçişleri Bakanlığı’na bağlı Darülaceze müessesesi umre ziyareti için uzun süre sponsor aradı, nihayetinde Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) maliyetleri üstlenmeyi kabul etti. İki kurumun işbirliğiyle gerçekleştirilecek umre ziyaretine kendi ihtiyacını karşılayabilecek bir fiziki durumda olan 15’i erkek 10’u bayan toplam 25 Darülaceze sakini katılacak.
 
İstanbul Vali Yardımcısı Yalçın Bulut ve TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’un önderliğinde yapılacak olan program, tarihinde bir ilk olma özelliği taşıyor. Kutsal topraklara ziyarete katılabilecek Darülaceze sakinlerinden biri de 80 yaşındaki Hazal Mükyen. Ankaralı Hazal teyze ailesini kaybettikten sonra 20 yıl önce Darülaceze’de yaşamaya başlamış.

Artık Darülaceze’yi kendi evi gibi görüyor. Burada bir aile olduklarını söyleyen Hazal teyze arkadaşlarıyla birlikte gezmeye çıkıyor, ilahi dinliyor. Ramazan ayı Darülaceze’de oldukça yoğun geçiyor, gönüllülerin kendi evlerinde ve restoranlarda düzenledikleri iftar davetleri Ramazan’ı daha renkli hale getiriyor. Aynı zamanda her ay düzenli olarak müftülükten bir ekip, Darülaceze sakinlerini daire daire gezerek merak ettikleri konular hakkında bilgi veriyor. Ramazan ayı boyunca gezmek istedikleri camilere götürülen yaşlılardan sağlık durumu iyi olanlar oruçlarını tutuyor, teravih namazlarını kılıyor.

Zaman

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL