Darbeci askerler için cep telefonundan dua paylaşmışlar

Çorum’da, ‘Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği’ ve ‘darbe girişimine destek vermek’ suçlarından tutuklanan 13 kişinin el konulan cep telefonları, polis ekiplerince incelendi.

İncelemede, zanlıların darbe girişiminin yapıldığı 15 Temmuz akşamı örgütteki ‘abi’lerinden ‘Sokağa çıkmayın’ ve ‘Darbe girişiminde bulunan askerler için dua edin’ talimatı aldıklarını belirlendi.

Cep telefonundan dua paylaşmışlar

Aldıkları talimatı cep telefonlarından mesaj olarak örgüt ‘abi’lerini kaynak göstererek birbirleriyle paylaşan zanlıların, darbe girişiminde bulunan askerlere destek için cep telefonundan birbirlerine gönderdikleri Ahzab ve Nasr sureleri, Nusret ve Galebe duaları ile çeşitli ayetleri okudukları tespit edildi.

Paylaşılan sure, dua ve ayetlerin Emniyetin talebi üzerine İl Müftülüğü bünyesince kurulan komisyon tarafından da incelendiği öğrenildi.

Tutuklananların çoğu öğretmen

Darbe girişiminin ardından Çorum Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında 19 Temmuz’da gözaltına alınan 17 kişiden 13’ü çıkarıldıkları mahkemece ‘FETÖ üyeliği’ ve ‘darbe girişimine destek vermek’ suçlarından tutuklanmıştı.

Çoğunluğu FETÖ’ye bağlı okullarda öğretmen olarak görev yaptığı öğrenilen zanlıların, çalıştıkları okullar ile ev, araç ve iş yerindeki bazı dijital materyallere, bilgisayarlara ve cep telefonlarına el konulmuştu.