Darbe yapmak imkansız olacak!

Dünya Hali
Şahin, partisinin Safranbolu ilçe başkanlığı istişare toplantısında yaptığı konuşmada, 2013 yılında demokratikleşmek için daha çok adımların atılacağını söyledi. Türkiye’nin tam demokrasiye geçm...
EMOJİLE

Şahin, partisinin Safranbolu ilçe başkanlığı istişare toplantısında yaptığı konuşmada, 2013 yılında demokratikleşmek için daha çok adımların atılacağını söyledi.

Türkiye’nin tam demokrasiye geçmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, ”Mevzuatımızdan darbeye imkan sağlayacak bir takım düzenlemeleri ayıklamak için bir çalışma başlattık. Bu çalışma bittiğinde meclis başkanlığına sunacağız. Darbe, ara ve muhtıra dönemlerinde, ortaya çıkmış olan bir takım yasal düzenlemeler için de, ileride bu teşebbüste bulunacak olanlar olursa, eski alışkanlıklarını devam ettirmek isteyenler olursa diye onlara yasal bir imkan vermemek için bu adımları da 2013 yılında atacağız. Hukuk ve yargı alanında atmamız gereken adımlar var. 4. yargı paketi bu nedenle büyük bir hızla hazırlanmaya devam ediyor” diye konuştu.

Türkiye’nin 2013 bütçesi

İktidar partisi olarak parlamentoya 11. bütçelerini sunduklarını belirten Şahin, şöyle devam etti:

”Türkiye siyasi hayatında, üst üste ara vermeksizin 11. bütçesini meclise sunan ve meclisten geçiren başka bir siyasi parti, başka bir iktidar olmamıştır. Avrupa Birliği ülkelerinin bir çoğu yine bu günlerde bütçe görüşmelerini meclislerinden geçirdiler. Bu ülkelerin bütçe görüşmelerinde ‘memur ve emekli maaşlarını, eğitim ve sağlık ödeneğini ne kadar düşüreceğiz?’ konuşmaları yapılıyor. Başta Portekiz, İspanya, İrlanda, Yunanistan ve İtalya bunları konuşuyor.”

”Neden dünya ülkelerinin bir kısmında böyle bir durum yaşanıyor?” diye soran Şahin, ”Japonya denince çok çalışkan insanlar gelir aklımıza. Bilim ve teknolojide önder bir ülke gelir. Onlar da ciddi bir ekonomik kriz içindeler. Milli bütçelerinin yüzde 236 kadar bir borç batağındalar. 5 yılda 6 hükümet geldi. Siyasi istikrar da yok. İtalya’da milli bütçeye borcun oranı yüzde 123, Yunanistan’da yüzde 170, Portekiz’de yüzde 119, Amerika’da bile yüzde 107’dir. Sağlıklı bir ekonomide bir ülkenin borçlanma oranı milli bütçenin yüzde 60’ını geçmemesi gerekiyor. Almanya geçen yıl memur maaşlarında yüzde 2,5 indirime gitti. İngiltere 300 bin memurun kademeli olarak işine son verme kararı aldı. Neden? Banka krizleri, borç krizleri bu ülkeleri bu hale getirdi” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin durumu

Dünyada bu krizler yaşanırken ve Türkiye’nin de bundan etkilenmesi gerekirken durumlarının iyi olduğunun altını çizen Şahin, şöyle konuştu:

”2002’de iktidara geldiğimizde milli bütçemizin yüzde 74’ü kadar borcumuz vardı. Yani yüzde 60’ın üzerindeydi. Şimdi neredeyiz? Yüzde 36. Hiç önemli değil. Kriterin çok altındayız. Bir de bütçe açığı çok önemlidir. Yine kriterlere göre yüzde 3’ün üzerinde olmaması gerekir. Yukarıda saydığım ülkelerde bu açık yüzde 3’ün çok üzerinde. Biz bütçe açığını da çok şükür yüzde 3’ün altına düşürdük. İşte biz bu yüzden bütçe konuluşurken eğitim bütçesinden ne kadar keseceğiz diye konuşmadık. Daha ne kadar katkı vereceğiz ne kadar artıracağız bunu konuştuk. Buna göre eğitim bütçemizi bir önceki yıla göre yüzde 20,7 artırdık. Böylece eğitim bütçemiz 68,1 milyar Türk lirası oldu. En fazla bütçeye sahip bakanlıktır eğitim. Eğitime çok önem veriyoruz. Sağlık, reel ekonomi ve tarıma da destek veriyoruz.”

AA

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme