Cumhuriyet, Danıştay Davası’ndan niye çekildi?

Dünya Hali
Kenan Kıran’ın haberi Cumhuriyet gazetesinin 3 defa bombalanması ve Danıştay saldırısının ardından suçtan zarar gördüğü gerekçesiyle Ankara’daki Danıştay davası, ardından da Ergenekon Terö...
EMOJİLE

Kenan Kıran’ın haberi

Cumhuriyet gazetesinin 3 defa bombalanması ve Danıştay saldırısının ardından suçtan zarar gördüğü gerekçesiyle Ankara’daki Danıştay davası, ardından da Ergenekon Terör Örgütü davasına müdahil olan Cumhuriyet Vakfı’nın maskesi düştü.

ANKARA’DA YERİ GÖĞÜ İNLETTİ, İSTANBUL’DA DÂVÂDAN ÇEKİLDİ

Ankara’da Danıştay davasının her duruşmasına katılan ve Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, “Danıştay saldırısı türban gerekçesiyle yapıldı” kararını destekleyen Cumhuriyet Vakfı, Danıştay davasının Ergenekon Terör Örgütü davasıyla birleşmesinin ardından davaya yeniden müdahil oldu ancak gazetesine yönelik bombalı saldırıların Ergenekon sanıkları tarafından yapıldığının belgelenmesinin ardından suskunluğa büründü. Cumhuriyet gazetesini çıkaran Cumhuriyet Vakfı’nın avukatlarının tamamı Ergenekon davasından çekildi.

ERGENEKON DÂVÂSINA MÜDAHİL OLAN 3 AVUKATIN TAMAMI İSTİFA ETTİ

Cumhuriyet Vakfı’nın vekilleri olan Bülent Utku, Akın Atalay ve Tora Pekin, 15 Kasım 2012 tarihinde Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne Cumhuriyet Vakfı’nın avukatlığından istifa ettiklerine ilişkin dilekçe gönderdi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Cumhuriyet Vakfı’nın vekilleri olan Bülent Utku, Akın Atalay ve Tora Pekin’in istifasını katılanlara tebliğ etti.

VAKIF VE GAZETENİN AVUKATLARI İSTİFA HAKKINDA KONUŞMADI!

Cumhuriyet gazetesini çıkaran Cumhuriyet Vakfı’nın başkanı olan Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, Ergenekon davasına katılan avukatların istifası hakkında konuşmaktan kaçındı. Cumhuriyet gazetesi yetkilileri ise, gazetenin müdahil avukatları Bülent Utku, Akın Atalay ve Tora Pekin’in istifasını doğruladı, Ergenekon davasında müdahil olarak hiçbir avukatlarının bulunmadığını açıkladı. Cumhuriyet gazetesi yetkilileri, söz konusu avukatların gazetedeki avukatlık görevlilerinin devam ettiğini söyledi.

CUMHURİYET: SALDIRILARDAN ZARAR GÖRDÜK

Ergenekon Terör Örgütü davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Cumhuriyet Vakfı ile Yeni Gün Haber Ajansı Basın ve Yayın A.Ş.’nin davaya müdahil olarak katılma talebini kabul etmişti. Cumhuriyet Vakfı ile Yeni Gün Haber Ajansı Basın ve Yayın A.Ş. avukatı Bülent Utku, Cumhuriyet gazetesinin bazı sanıklar tarafından 3 defa bombalanması eyleminin iddianamede yer aldığını, bu saldırılardan zarar gördükleri için davaya müdahil olmak istediklerini belirtmişti. Mahkeme, Cumhuriyet Vakfı ile Yeni Gün Haber Ajansı Basın ve Yayın A.Ş.’nin davaya müdahil olarak katılma talebini kabul etmişti.

AVUKATLAR, ÇAPRAZ SORGUDA ARSLAN VE YILDIRIM’A TEK SORU SORMADI

Cumhuriyet Vakfı ile Yeni Gün Haber Ajansı Basın ve Yayın A.Ş.’nin avukatları, Cumhuriyet gazetesinin 3 defa bombalanmasına yönelik saldırılardan zarar gördükleri için Ergenekon Terör Örgütü davasına müdahil oldu. Cumhuriyet gazetesinin müdahil avukatları; Cumhuriyet gazetesinin bombalanmasının faillerinden Alparslan Arslan ve Osman Yıldırım’a da çapraz sorguda tek soru sormadı.

Danıştay davasının Ergenekon Terör Örgütü davası ile birleştirilmesinden sonra 3 Ağustos 2009’da başlayan yeni davayı takip eden ve müdahil olan Cumhuriyet gazetesinin avukatları, Osman Yıldırım’ın çapraz sorgusuna katıldı. Müdahil Cumhuriyet gazetesi avukatları Bülent Utku ve Akın Atalay’ın, 9 Kasım 2009 tarihinde başlayan 120. duruşmada savunmasına başlayan ve 21 Aralık 2009 tarihinde yapılan 127. duruşmada çapraz sorgusu tamamlanan Osman Yıldırım’a soru sormaması dikkat çekti. Cumhuriyet gazetesi avukatları, Köksal Şengün’ün, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olduğu dönemdeki, “Osman Yıldırım’a sorunuz var mı?” sorusuna, “Hayır” dedi. Cumhuriyet gazetesinin avukatları, Alparslan Arslan’ın 3 gün süren çapraz sorgusunda da Alparslan Arslan’a tek soru sormadı.

GAZETESİNE MOLOTOF ATILDI, AVUKATLARI DURUŞMADA YOK

Cumhuriyet gazetesinin müdahil avukatlarının, gazetelerine molotofkokteyli attığı gerekçesiyle yargılanan sanıkların savunmalarının alındığı Ergenekon davasındaki duruşmalara da gelmedi. Silivri’de görülen Ergenekon duruşmalarında, Cumhuriyet gazetesine molotofkokteyli attığı gerekçesiyle, “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurulması veya el değiştirilmesi”, “korku ve panik yaratacak şekilde patlayıcı madde bulundurmak” suçlarından tutuklu yargılanan Bedirhan Şinal savunma yaptı, çapraz sorgusu yapıldı ancak Cumhuriyet gazetesinin müdahil avukatları duruşmalara katılmadı.

Yeni Akit
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme