Çöpte Buldu Trilyonluk Çıktı

Dünya Hali
Mısır Tarihi Eserler Bakanı Dr. Zahi Hawass, Kral Akhenaten’in kireçtaşından yapılmış kayıp heykelinin bulunduğunu ve Kahire’de bulunan Mısır Müzesi’ne teslim edildiğini duyurdu. Ünl...
EMOJİLE

Mısır Tarihi Eserler Bakanı Dr. Zahi Hawass, Kral Akhenaten’in kireçtaşından yapılmış kayıp heykelinin bulunduğunu ve Kahire’de bulunan Mısır Müzesi’ne teslim edildiğini duyurdu. Ünlü Mısır Firavunu Tutankhamon’un babası Kral Akhenaten’e ait olan heykel protestolar sırasında Mısır Müzesi’nden çalınmıştı. 7 santimetre boyundaki heykel, kralı başında mavi bir taç ve elinde bir tablet tutarken gösteriyor.

 

Yapılan açıklamada Tahrir Meydanı’ndaki protestocular arasında yer alan 16 yaşındaki bir gencin Akhenaten heykelini bir çöp tenekesinin yanında bulduğu belirtildi. Genç daha sonra heykeli evine götürerek annesine gösterdi. Gencin annesi de hemen Kahire Amerikan Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan kardeşini aradı. Durumu Bakanlığa bildiren öğretim üyesi, heykelin Mısır Müzesi’ne iadesini sağladı.

 

Mısırlı uzmanlar yaptıkları incelemeler sonucunda heykelin Mısır Müzesi’nden çalınan Akhenaten heykeli olduğunu doğruladı. Heykelin Amarna galerisinde yeniden sergiye açılması için restorasyon çalışmalarına hemen başlandı. Akhenaten heykelinin bulunmasıyla protestolar sırasında kaybolan heykellerden Mısır Müzesi’ne iade edilen eser sayısı dörde çıkmış oldu.

 

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Mısır’ın Türkiye Turizm Konsolosu Nehad Gamal Eldin, Mısır’ın tarihi eserlerinin korunmasının hem turizm hem de kültür açısından büyük önem taşıdığını belirtirken Kral Akhenaten heykelinin bu kadar kısa bir sürede bulunmuş olmasının kendileri için bir sevinç kaynağı olduğunu ifade etti.

 

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme