“Çocukları yarıştırmak çocuk istismarıdır”

Dünya Hali
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin Söz Sende’de Balçiçek İlter’insorularını yanıtladı. Televizyondaki dizilerin aileye etkisini de değerlendiren Bakan Şahin’e çokların yar...
EMOJİLE

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin Söz Sende’de Balçiçek İlter’insorularını yanıtladı.

Televizyondaki dizilerin aileye etkisini de değerlendiren Bakan Şahin’e çokların yarıştırıldığı müzik yarışmaları da soruldu. Fatma Şahin, "Çocukları yarıştırmakçocuk istismarıdır." diyerek ailelere RTÜK’ü işaret etti.

İşte Bakan Fatma Şahin’in açıklamalarından satır başları…

Son yaptığımız araştırma çok net bir tabloyu ortaya koyuyor. Toplumun %80’i bundan rahatsız. Fakat rahatsız olduğu yayınları izliyor. İzlediği zaman reytingleriyükseltiyor. Dolayısıyla biz yorum yaptığımız zaman sansür gibi algılanıyor. Ya da reklamına dönüşüyor. Bunu biz zaten doğru bulmuyoruz. Burada çözüm ne? Gelişmişülkeler, özellikle Amerika, bu işi bir etik kuruluyla çözmüş. Aslında biz RTÜK’te yasal alt yapıyı güçlendirdik ama şikayet üzerine çalışıyor.

%80’in şikayet ettiğidizilerde RTÜK’e şikayet etme oranı %2,5. Yani şikayet etmiyoruz. Kendi kendimizekonuşuyoruz ama orada kurumsal alt yapıyı güçlendirecek mekanizmayı da çalıştırmıyoruz. Mesela Amerika’da toplumun bilinci çok önemli. Toplumun yasal okuryazarlığıyla beraber medya okur yazarlığını bilmesi çok önemli. Bir de örgütlenmekçok önemli. Kendi içinde bir etik kurul oluşturmuş. Özellikle o gün için çıkanyayınlarda kendi değerlerini, ailesini, çocuğunu, kadını ikincileştiren bir yayınanlayışı hemen network çalışıyor ve ona reklam veren firmaya diyor ki; "Sen buna reklam verdiğin sürece ben senin malını almayacağım. Çünkü senin reklam vererekdesteklediğin yayın benim değerlerimi yok ediyor.

"ÇOCUKLARI YARIŞTIRMAK ÇOCUK İSTİSMARIDIR"

Balçiçek İlter’in "Çocukların yarıştırıldığı müzik yarışmasını da hatırlatmasıüzerine Fatma Şahin, "Çocuklarla ilgili kısım en önemli kısımlarımızdan bir tanesi.Çocuğu yarıştırmak… Çocuk istismarıdır bu." dedi. "Eğer bundan rahatsız olunuyorsaRTÜK’e mutlaka başvurmak gerekiyor." diyen Bakan Şahin, şunları söyledi: BizBakanlık olarak bu konuda bir çalışma yaptık ve ilgili sivil toplumla birarayageldik. Onlar da kendi aralarında çalışmaya başladılar. İstanbul’da 52 STK’nınolduğu büyük bir network kendi ağını kurdu. Bu böyle böyle dalga dalga yayılacak…Çocuk konusunda siz ne düşünüyorsanız ben de aynı hassasiyetteyim, çünkü benim deiki evladım var. Bu iş, bizim toplumumuz az okuduğu için, gördüğüyle algı yönettiğiiçin normalleşiyor. Bizim buna imkan vermememiz, fırsat tanımamamız ve toplumsalduyarlılığı arttırarak, bilinci yükselterek çözmemiz gerekiyor.

"ANNEM ŞEHİTLERLE UĞURLANMAYI BEKLEDİ"

Yakın bir zamanda annesini kaybeden Fatma Şahin, duygularını şöyle anlattı:Hayatımda yaşadığım en zor 15-20 gündü. Bir taraftan ameliyata karar vermiştim.Ameliyat Pazartesi olacaktı, Cuma günü annem yoğun bakıma alındı. Ben ameliyatıerteledim, Gaziantep’e geçtim. Stand takılırken damarın birini açamadılar. 13 günsürdü. Patlama olduğu gündü. Şehitlerle beraber annemi uğurladık. Korkunç bir şey.Yazılanı oynuyoruz diyorum ben. 13 gün boyunca yoğun bakımda şehitlerle uğurlanmayıbekledi. Çok enteresan bir şey… Hala beni çok etkileyen bir tabloydu. Ay yıldızlıtabutların içinde, ortada annem… Kendi de çok insan seven, herkese yardımcı olanbir kadın. Dedim ki; "Anne bak, şehitlerin, bebeklerin yanındasın. Herhalde onlaraannelik yapmaya gidiyorsun." Çok zor bir tabloydu.

"SAĞ BACAĞIMDA PROTEZ VAR"

Geçtiğimiz günlerde bir etkinlikte düşmesine de değinen Bakan Şahin, ameliyatolduğunu söyledi. Şahin, şöyle konuştu: Yaklaşık 7 yıl önce, Kürşat Bey’inGaziantep’te bakanlık yaptığı dönemde havalanında ona çok hızlı bir şekildeyetişmeye çalışırken ıslak bir zeminde düştüm. O düşüşte kalçada ciddi bir sorunyaşandı. Fakat ameliyatın büyüklüğünden dolayı doktorlar bana 50 yaşından sonra buameliyatı olmanız lazım dediler. Yoğun bir tempo, aşırı bir yükten dolayı ağrılarımartık çok fazla olunca bunun daha fazla beklememesi gerektiği düşünüldü. Sağbacağımda kalça protezi var. Kalçadan dizin ortasına kadar… Ameliyattan 15 günsonra işe başladım. 1 ay hiç kımıldamamak gerekiyordu. Fizik tedaviyi çok sağlamyapmak gerekiyor. Hiçbirini yapamayıp sabah 8’de programlara geçince böyle oluyor. Oetkinlikte de basamaktan çıkarken dengeleyemedim ve düştüm.

PROTESTO SIRASINDA NELER HİSSETTİ?

Turnuvayla alakalı dünyanın en büyük organizasyonu, dünyanın en iyi kadın tenisçisiTürkiye’de. Ve bütün dünya bunu izliyor. O turnuva vurada yapılsın diye 3 yıl önce40 milyon Euro para ödendi. Çok önemli. Eşim iyi bir tenisseverdir. "Ben gitmekistiyorum" dedi. Federasyona söyledik, "Çok mutlu oluruz, buyrun gelin." dediler. Buşekilde gittik. Hiç kafamızda kupa vermek, konuşma yapmak yoktu. Federasyon Başkanıdedi ki; "Bakanım 2020 çok önemli. Şu anda 170 kanal İstanbul’a bağlandı veturnuvayı izliyor. 2020’ye hazır olduğumuzu sizden bir iki cümleyle almakistiyoruz." dediler…

Böyle bir gelenek var mı?" dedik, onlar da daha geçen yıl"Dünya voleybol turnuvasında bu şekilde oldu. O ülkenin Başbakan yardımcısı kupayıverdi." dediler. Önce Kadir Bey anons edildi. Bir yuhlama sesi duydum. Anlamveremedim, o kadar güzel bir ortam ki… Elime mikrofonu verdiler; o sırada şunudüşündüm; şuanda tüm dünya İstanbul’a bağlandı. Ben vermem gereken olumlu mesajıvermeliyim. Ülkemi en az zararla buradan çıkarmalıyım diye düşünerek hareketettim… Sonradan kupayı verirken alkış başladı.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme