Çocuk Mahkuma Hoş Geldin Dayağı

Dünya Hali
Maltepe Çocuk Tutukevi’ndeki 13 tutuklu çocuk, TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na mektup göndererek, cezaevinde kötü muamele gördüklerini öne sürdü. Terörle Mücadele Kanunu kapsamında tutuklu...
EMOJİLE

Maltepe Çocuk Tutukevi’ndeki 13 tutuklu çocuk, TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na mektup göndererek, cezaevinde kötü muamele gördüklerini öne sürdü. Terörle Mücadele Kanunu kapsamında tutuklu olan çocuklar, tahliye olan bir arkadaşları aracılığıyla "dışarı" çıkardıkları mektupta; dayak yediklerini, psikolojik baskı gördüklerini, yemeklerinden izmarit ve böcek çıktığını öne sürdü. "10 arkadaşımız, koğuşa giren 50- 60 gardiyan tarafından, kameralar önünde sıra dayağına çekildi" diyen çocuklar, komisyonu harekete geçmeye çağırdı.

İMZALI MEKTUP

Sorunların cezaevine adım atar atmaz başladığını öne süren ve mektubun altına imza da atan çocuklar, "Cezaevine girişte asker ve gardiyanların şiddetine maruz kalınıyor. Tutuklular çırılçıplak soyulup, tek kişilik hücrelere konuluyor. Yerleri temizlemeye zorlanıyor. Yapmayan, işkenceye maruz kalıyor" iddiasında bulundu. Yeni gelenlere "siyasi koğuş" olarak tanımladıkları A-10 Koğuşu‘na gitmemeleri konusunda psikolojik baskı yapıldığına da ileri süren çocuklar, yeni gelenlerin "Oraya girerseniz aile ve avukatlarınızla görüşemezsiniz, siz de örgüt üyeliğini kabul etmiş olursunuz" şeklinde korkutulduklarını savundu. Çocuklar, uyarılara rağmen yine de siyasi koğuşa gitmek isteyenlerin, "İşte burası" denilerek gasp, hırsızlık ve uyuşturucu suçlarından tutukluların bulunduğu adli koğuşlara götürüldüğünü ileri sürdü. Çocuklar, mektupta şu ifadeleri kullandı: "Yanımıza (siyasi koğuşa) gelmek isteyen ama talepleri keyfi bir şekilde reddedilen 10 arkadaşımız, sağlık durumları kötüye giden 2 kişinin hastaneye götürülmemesine tepki olarak açlık grevine girmiştir. Açlık grevinin ikinci günü, yaklaşık 60 gardiyan koğuşa girerek, herkesi kameraların önünde sıra dayağına çekmiştir." 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme