Çin’den Kadir Topbaş’a başkanlık teklifi

Dünya Hali
Çin Hak Cumhuriyeti’nin üçüncü büyük kenti Guangzhou’da düzenlenen Metropolis Yönetim Kurulu Toplantısı’nın açılışında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’na Çin’...
EMOJİLE

Çin Hak Cumhuriyeti’nin üçüncü büyük kenti Guangzhou’da düzenlenen Metropolis Yönetim Kurulu Toplantısı’nın açılışında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’na Çin’den çarpıcı bir teklif geldi.
 Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Metropolis çatısı altında toplanan büyük kentlerin, dünyaya inovasyon ve büyüme konusunda öncülük ettiğini bildirdi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Kadir Topbaş, Çin Hak Cumhuriyeti’nin üçüncü büyük kenti Guangzhou’da düzenlenen Metropolis Yönetim Kurulu Toplantısı’nın açılışında konuştu.

Toplantının yoğun bir gündeme sahip olduğunu belirten Topbaş, iki küresel ağ olan UCLG ve Metropolis’in ortaklığının önemine değinerek, şunları kaydetti:

”Metropolis çatısı altında toplanan büyük kentler, dünyaya inovasyon ve büyüme konusunda öncülük ediyor. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda kalkınma gündeminde tanımlanacak küresel sorunların pek çoğunun çözümü için dünyanın gözü bu kentlerde olacaktır. Küresel politika gündemini etkilemeyi hedefleyen çalışmalarımızda sizlerin değerli katkılarını bekliyoruz.

Binyıl Kalkınma Hedefleri’nın birçoğunun başarısı, yerel yönetimlerin yoksullukla mücadele ve sağlık koşullarının iyileştirilmesiyle mümkündür. Bunun için temel altyapı hizmetlerinin sağlanması gerekiyor. Elbette bunu sağlayacak olan da tüm kademelerdeki yönetimleri destekleyen bir mali mekanizmanın kurulmasıdır. Buna çok acil bir şekilde ihtiyaç duyulduğunu özellikle vurguladım. Siz değerli üyelerimizin bu çabalara katkı sunmasını bekliyoruz.”

Yönetim Kurulu, Topbaş’ın konuşmasının ardından toplantıya devam etti. Alınan karalar rapor haline getirilip, UCLG Yönetim Kurulu’na sunulacak ve kamuoyuyla paylaşılacak.

Dostluk ağacı dikti

Başkan Topbaş, Guangzhou’daki temasları kapsamında Komünist Partisi Merkez Komitesi Üyesi ve Sekreteri Wan Qinglian ile dostluk ağacı dikti. Kentsel dönüşümden sonra oluşturulan dere ve yaşam alanında tekneyle gezen Topbaş’a, Çinliler büyük ilgi gösterdi.

UCLG Genel Sekreteri Mehmet Duman, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım’ın katıldığı gezide, ”1. Guangzhou Kentsel Yenilik” proje yarışmasına katılan ve ödül alan mimarlar da hazır bulundu.

Gezinin ardından Wan Qinglian, Kadir Topbaş onuruna yemek verdi. Yemekte, Topbaş’ın ziyaretini ve toplantıları değerlendiren Wan Qinglian, hayata geçirecekleri projelerin diğer şehirlere örnek olacağını belirtti.

”1. Guangzhou Kentsel Yenilik” proje yarışmasının düzenlenmesini bir önceki toplantıda Topbaş’ın önerdiğine değinen Wan Qinglian, Nobel kadar önem kazanacak bir yarışma ortaya çıktığını ve iki yılda bir düzenleneceğini kaydetti.

Başkan Topbaş’ın çalışmalarını büyük bir takdirle izlediğini ifade eden Wan Qinglian, büyük bir hassasiyete sahip olan Kadir Topbaş’ın, eski Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Mao Zedong’un ”Var gücümüzle halka hizmet” anlayışını birebir uyguladığını belirtti.

Wan Qinglian yeni bir kentsel dönüşüm komisyonu kurulmasını önererek, ”Alt yapıyı oluşturalım, Kadir Topbaş da başkanı olsun. İstanbul’da yaptıklarını yakından takip ediyoruz. UCLG çalışmalarını biliyoruz. Herkesi bir araya toplayıp liderlik vasfınızla çalışıyorsunuz. Bu çok güzel, bu işe de sahip çıkın” ifadelerine yer verdi.

Başkan Kadir Topbaş da dünyada ciddi gelişmelerin ve dönüşümlerin yaşandığını, yerel yöneticiler olarak siyaset yapmadıklarını, insanların daha rahat yaşamaları için hizmet verdiklerini belirtti.

Yerel yönetimlerin çözüm ürettiğini ifade eden Topbaş, kentsel dönüşüm ve yenilemenin, insanları mağdur etmeden, ekonomik dengeler korunarak yapılması gerektiğini vurguladı.

”1. Guangzhou Kentsel Yenilik” proje yarışmasına da değinen Topbaş, bu yarışmanın Nobel değeri taşıyacak projeleri ortaya çıkaracağını ve ortaya ciddi fikirler sunacağını kaydetti. Topbaş, yarışmaya katılan projelerin, kitap haline getirilerek insanların kullanımına sunulması önerisinde bulundu.

Kadir Topbaş, gelecek yıl UCLG başkanlık seçiminin yapılacağını hatırlatarak, ”Ben tekrar adayım, bakalım seçecekler mi?” ifadelerini kullandı.

Wan Qinglian da bunun üzerine, ”Tek adayımız sizsiniz. Sizi destekleriz” dedi.

Haber 7

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme