Çiçekleriniz için muz kabuğu

Dünya Hali
Muzun kabuğu da potasyum barındırır ve bu bitkileriniz için mükemmel bir besin kaynağıdır. Kışın yediğiniz muzların kabuklarını bir tepsinin içinde kurutun ve saklayın. İlkbahar geldiğinde ise kuruttu...
EMOJİLE

Muzun kabuğu da potasyum barındırır ve bu bitkileriniz için mükemmel bir besin kaynağıdır. Kışın yediğiniz muzların kabuklarını bir tepsinin içinde kurutun ve saklayın. İlkbahar geldiğinde ise kuruttuğunuz muz kabuklarını mutfak robotundan geçirerek ufalanmış hale getirin. Elde ettiğiniz bu bol potasyumlu ve vitaminli gübreyi yeni balkon ya da bahçe bitkilerinizin aynı zamanda fidelerinizin etrafına serpiverin. Bu yöntemi yaprak biti dadanan bitkileriniz için de deneyebilirsiniz. Eğer bitkilerinizde yaprak biti oluştuysa köklerinin birkaç santim altına bu gübreden veya kurutulmuş muz kabuklarını parçalayıp gömün. Ayrıca muz kabuklarını bahçenizde kullandığınız başka gübrelerin içine de tam manasıyla karıştırarak gübrenizin verimini çok daha fazla artırabilirsiniz.

Çiçeklerinizin yaprakları canlansın

Evde ya da balkonda yetiştirdiğiniz bitkilerinizin yapraklarını canlandırmak için en iyi yöntemlerden biri de muz kabuğunu kullanmaktır. Bunun için yaprakları tek tek muz kabuğunun iç kısmı ile silin. Üzerlerine sinmiş olan toz vs. gidecek ve pırıl pırıl olacaklardır.

Deri pabuçlara…

Deri pabuçlarınızı parlatacağınız zaman, kimyevi parlatıcılar yerine rahatlıkla muz kabuğunu tercih edebilirsiniz. Bunun için kabuğun içindeki iplikleri temizleyip pabuçlarınızı temizlenmiş iç kabukla iyice parlatın. Sonra da pamuklu bir bezle silin. Bu yöntemi gümüşlerinize de tatbik edebilirsiniz.

Muz maskesi

Muz, ihtiva ettiği vitamin ve mineraller sayesinde iyi bir doğal maske yapma aracıdır. Bir muzu mümkünse metal bıçak vs. değdirmeden tahta kaşıkla ezin. Elde ettiğiniz muz püresini göz çevreniz hariç olmak üzere, bütün cildinize ve boynunuza sürün. Yalnızca yirmi dakika bekletin ve sonra da soğuk suyla durulayın. Bu maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz. Biraz daha besleyici bir maske isterseniz, muzun içine iki çorba kaşığı yoğurt ve iki çorba kaşığı bal da ekleyebilirsiniz.

Muz dondurması yapın

Kaç tane dondurma yapmak istiyorsanız onun yarısı kadar muz alın. Muzların kabuklarını soyun ve tam ortasından ikiye bölün. Kestiğiniz düz kenardan bir dondurma çubuğu geçirin ve isteğinize bağlı olarak çikolata sosuna, Hindistan cevizine, Şam fıstığına, cevize ya da fındığa batırarak yağlı bir pişirme kâğıdının üstünde buzdolabınızın dondurucu bölümüne koyabilirsiniz. Birkaç saat sonra misafirlerinize ikram edebilirsiniz.  

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme