Cep Telefonları Daha Fazla Yerde Çekecek

Dünya Hali
 Türkiye’de kapsama alanı dışında kalan nüfusu 500’ün altındaki 2 bin 128 köye, GSM şebeke altyapısı kurulacak.   Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bir ...
EMOJİLE

 Türkiye’de kapsama alanı dışında kalan nüfusu 500’ün altındaki 2 bin 128 köye, GSM şebeke altyapısı kurulacak.
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bir tek vatandaşın yaşadığı yere de hizmet götürmenin sosyal devletin gereği olduğunu söyledi.
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, kapsama alanı dışındaki yerleşim yerlerine GSM şebeke altyapısı kurulmasına ilişkin protokolün imza töreninde, devlet ve özel sökter işbirliğiyle gerçekleştirilecek bu projenin en küçük köyleri bile cep telefonu kapsama alanına sokacağını bildirdi. Bakan Yıldırım şöyle konuştu:
 
"Bir tek vatandaşı, eğer orada bayrağımızı dalgalandırıyorsa, ateş yakıyorsa, dumanı çıkıyorsa o bizim için en kutsal en önemli görevi yapıyor, en büyük fedakarlığı yapıyor. Orada, o vatan toprağında bekleyen vatandaşımıza Ankara’da, burada Çırağan’da, Beşiktaş’ta verilen hizmetin aynısını vermemiz lazım. sosyal devlet olmak bunu gerektiriyor. vatandaşına karşı sorumlu olmak, hizmet odaklı olmak bunu gerektiriyor"
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, proje kapsamındaki 2 bin 128 yerleşim yerine kurulacak altyapının üç GSM operatörü tarafından paylaşılarak inşaa edileceğini ve bu istasyonların ortak kullanılacağını belirtti.
 
Binali Yıldırım, baz istasyonlarının sağlık açısından zararlı olup olmadığı konusuna da şu sözlerle değindi:
 
"BTK çok emniyetli çalışıyor. Avrupa’da 40 voltmetre sınırına kadar müsade edildiği halde, bizimkiler 10’u geçmesin diyorlar. Esasında çok insafsız bir sınır. Elin adamı 40’ı kabul ediyor siz 107a kadar düşürmüşsünüz. Yani sağlığa gösterilen hassasiyet Avrupa’da bizimki kadar yok: bunu anlatmaya çalışıyorum. 4 kat daha emniyetliyiz"
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, daha sonra bir cihazla salondaki cep telefonlarının yaydığı elektro manyetik alanı ölçtü.
 
Ölçümde toplantı salonunda oluşan elektro manyetik alan değerinin, normalden yaklaşık 200 kat az olduğu görüldü.
 

TRT