Bütün gece ayakta kalabilmenin en iyi yolu nedir?

Bazen bütün gece ayakta durup çalışmak bir projeyi yetiştirmeye çalışan öğrenciler veya profesyoneller için kaçınılmaz olabiliyor. Uyku ilaçları üzerine çalışan Mayo Clinic departmanında bir uzman olan Eric Olson şafağa kadar nasıl gözlerinizi açık tutabileceğinizi ve bunun için neden Pazartesi günlerinin en uygun olduğunu açıkladı.

Asla “asla” demeyin

Dr. Olson uyumayı seven topluluklardan bütün gece ayakta kalmanın hiçbir zaman iyi bir fikir olmadığını savunduklarını söylüyor. “Fakat ara sıra yapılması da gerekiyor” diyen Olson, ideal olarak bunun dinlendikten sonra bir gün, örneğin Pazartesi gecesi haftasonundan sonra, yapılması gerektiğini söylüyor. Tabii ki yine de insanların bütün gece ayakta durmalarının yoğun bir hayat yaşamalarından kaynaklandığı unutulmamalı.

Yemeklerinizi stratejik yiyin

En çok kahvede hazır bulunan kafein uyku ağırlığı çeken kişilerin canlanmasına yardımcı olabilir. Fakat zamanlamasını iyi yapmak gerekiyor; “İnsanların çoğu geceyarısı ve sabah 7 arasında vücutları kendisini kapatma ihtiyacı duyduğunda uyku baskısı hissediyorlar. Kafein bunu atlatmaya ve bir sonraki güne dayanmaya yardımcı olur” diyor Dr. OIson.

Zaman açısından sürekli bir koşuşturmaca içerisinde olan çalışanlar aynı zamanda sağlıksız yiyecekler de alıyorlar. Fakat yüksek oranda şeker almak çok iyi bir strateji değil. Olson 2004 yılında Chicago Üniversitesi tarafından yapılan ve sağlıklı genç insanlara uykularını sınırlamalarını empoze eden bir araştırmadan bahsediyor. “Araştırmacılar iştahınızı etkileyen hormonunuzun gece geç saatte daha çok salgılandığı için bu vakitlerde karbonhidrat bazlı yiyeceklerin tercih edildiğini açıkça ortaya koydu.” Olson enerjiyi artırmak ve ayık kalabilmek için gece şekerleme yerine protein barları tutulması gerektiğini söylüyor.

Canlandıran durumlar

Şartlar uyanık kalıp kalmamayı etkiliyor. Örneğin gürültü ve hareketlilik bir hastanenin acil servisinde çalışan bir kişiyi ayakta tutabilir. Fakat araba sürmek gibi bazı diğer aktiviteler daha az hareket gerektiriyor. Dr. Olson, “Eğer dümdüz bir otobanda gidiyorsanız ve sizi canlandıracak bir şey yoksa uyku baskısı yüksek olur” diyor. Böyle durumlarda performansı artırmak ve yeniden konsantre olabilmek için doktor 20 dakika kestirmeyi tavsiye ediyor.

Evdeyken iyi aydınlatılmış bir ortam daha fazla üretkenlikle sonuçlanabilir. Dr. Olson, “Beyniniz yatak odasında olduğunuz zaman uykuya konsantre oluyor. 24 saat açık kalan bir cafe tarzı bir yerde daha iyi performans gösterirsiniz. Işık, gürültü, kafein – bunlar uyanık kalmayı teşvik eden şeyler” diyor.

Ertesi sabah

Doktor, 24 saat uyanık kaldıktan sonra sabah 06:00 gibi “kendinizi çok kötü hissedebilirsiniz” fakat saat 9-10 itibariyle vücut bu uyku baskısını atlatıyor diyor. Fakat sonunda uyuma güdüsü kazanacak ve büyük ihtimalle öğle yemeğinden sonra çok daha fazla dayanamayacaksınız. “Eğer yapabilirseniz öğle yemeğinden sonra biraz kestirin”, sonra da akşam deliksiz uyumaya çalışın diyor Dr. Olson.

Bütün gece ayakta durmanın püf noktası uyku açığınızı rahatlatabilmek için ufak önlemlerin sıklıkla alınması. Olson, “Alarmınızı tekrar ertesi günün sabahına ayarlamadan ziyade kendinize uyku açığınızı kapatacak kadar müsaade edin. Uyumadığınız her saat başına yeniden uyumanız şart değil çünkü saatlik bir ödeme gibi değil bu” diyor.

Olson en son iki ay önce acil aile işlerinden dolayı bütün gece ayakta kaldığını söylüyor. “Kötü bir şey” diyor bu olay için, “Yaşlandıkça yeniden sıçramak zorlaşıyor. Eğer düzenli olarak bütün gece ayakta kalıyorsanız bunun genel sağlığınız üzerinde de etkisi olur.