Dünya Hali

Bunun da Rengini Çıkardılar!

Vücut ısısına göre renk değiştiren koltuklar, tulumlar, hatta yara bantları… Yıkandıkça renk değiştiren kazakları da unutmamak gerek."Renklerin en asili siyahtır." dese de birçokları, herkesin favorisi başka. Bu yüzdendir ki giyimden..

Bunun da Rengini Çıkardılar!

Vücut ısısına göre renk değiştiren koltuklar, tulumlar, hatta yara bantları… Yıkandıkça renk değiştiren kazakları da unutmamak gerek."Renklerin en asili siyahtır." dese de birçokları, herkesin favorisi başka. Bu yüzdendir ki giyimden dekorasyona, hatta elektronik eşyalara kadar sıçradı bu renk çılgınlığı. Son yıllarda, beyaz eşya kavramı değişmiş durumda mesela.

Buzdolabından çamaşır makinesine kadar siyah, kırmızı, pembe, gri, turuncu renklilerini bulmak mümkün. Bu durum (beyaz) eşyanın tabiatıyla çelişse de küçük ev aletlerinde de aynı durum söz konusu. Renklerin cazibesi bu alanlarla sınırlı değil elbette. Son yıllarda her alanda her şeyin rengini çıkardı firmalar.

Renk çılgınlığı nasıl başladı?

Yıllar öncesinin modası ruh haline göre renk değiştiren yüzükleri hemen herkesin parmağında görmeye alışmıştık. Tabii bu renk devrinin en ilkel versiyonuydu. Yıllar geçti, renk çılgınlığı artarak devam etti. Vücut ısısına göre renk değiştiren kıyafetlerden tutun da yara bandına, her yıkamada renk değiştiren kazaklara, ıslandıkça rengi değişen şemsiyelere hatta sıcak ya soğuk suyla doldurulduğunda başka başka renkler alan kupalara kadar her alanda ‘bukalemun etkisi’ bulaşıcı bir hastalık gibi yayıldı. Tabii bu esnada işin uzmanları, buldukları her şeyin rengini çıkarmayı ihmal etmediler. Sosyal medyada dolaşan ‘sen hangi renksin’ testleri de tuz biber oldu bunlara. Bir yatak firması uykunun, boya firmasıysa sesin rengini çıkardı son olarak.

Duvarınızı sesinizin rengiyle boyar mısınız?

Hazan sarısı, vanilya çiçeği, kum beji, akide şekeri derken şimdi de huzurlarınızda pardon duvarlarınızda sesinizin rengi! Yok bu öyle, popstar yarışmalarında duymaya alıştığımız "Sesinin rengi çok güzel." tarzında bir şey değil. Bildiğiniz renk çıkıyor karşınıza sesinizin karşılığı olan. Nasıl mı? Jotun boyanın www.sesiminrengi.com adlı sitesine girip mikrofon ayarlarınızı yapıyorsunuz. Sonrasında 5 saniye konuşmanız ekranda sesinizin rengini görmeniz için yeterli.

Sesinizin rengi koduyla beraber verildiğinden firmanın herhangi bir bayisine gidip evinizi ya da işyerinizi bu tonda boyatmanız mümkün! Sesinin rengini kim niye merak eder, haydi etti diyelim neden duvarında görmek ister? Orası muamma olsa da uygulamayla, çok büyük evlerde "Sesime gel" yerine "Sesimin rengine gel" nidalarını duymamız yakın gibi.

Ateş ölçen renkli bebek tulumu

Renk değiştiren eşyalar, kupa, yüzük ve şemsiyeden ibaret değil. Daha önce de Visual Reference Stüdyosu’ndan Erin Hayne ve Nuno Gonçalves, vücut ısısına göre renk değiştiren mobilyalar yapmıştı. Oldukça pahalı olan ‘Bataklık’ adı verilen koleksiyonda mobilyalar renk değiştirirken fiyatını gören aile reisinin de renkten renge gireceği kesin. İngiltere’de Chris Ebejer adlı dâhi babanın, bebeklerle ilgili bir belgesel izlerken aklına düşen ısıya hassas bebek tulumu fikri de yansımıştı gazetelere. Ebejer, tulumu geliştirmek için bilim adamlarıyla birlikte hiç üşenmeden 6 yıl çalışmıştı. Çocuğu için kesenin ağzını iyice açan baba 700 bin sterlin harcadı, bu iş için. Mavi, pembe ve yeşil renkte ürettiği tulumlar, bebeğin ateşi 37 derecenin üstüne çıkar çıkmaz beyaza dönüyor. Evhamlı anne-babalara müjde!

Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation adlı kuruluş da benzer bir icat çıkardı başımıza. İltihaplı bölgenin sıcak olmasından yola çıkarak oluşturulan yara bandı, yara iyileşme sürecindeyse ve enfeksiyon yoksa mavi oluyor. İyileşmeyen yara ve enfeksiyon söz konusuysa bant kırmızıya dönüşüyor. İngiliz Tekstil Devi Perolla’nın ürettiği kazakların da ilginç bir özelliği var. Her yıkamada farklı bir renk alıyorlar. Renk çeşitleri 3 ile 7 arasında. Kazaklar "Bugün ne giysem?" telaşındaki hanımları mutlu eder mi bilinmez ama, aynı ürünün her renginden alan alışverişkolikleri çok memnun edeceği kesin.

Uykunuz ne renk?

Yataklar da eksik kalmadı bu renk furyasından. Yataş, Sleep to Live sistemiyle uykunun da rengini çıkardı sonunda. Vücut tipine özel yatağı sunmak için geliştirilen sistemde, özel ölçüm cihazı yardımıyla vücut ağırlık dağılımı ve doğal yatış pozisyonu ölçümleri yapılarak, ihtiyaç duyulan destek seviyesi belirleniyor. Çift kişilik özel yataklar için eşlerin her biri için ayrı ölçüm yapılıyor. Bunun için önce test yatağına bağlı olan bilgisayarda, vücut tipinizin analizi için sorulan sorulara yanıt vermelisiniz.

Soruları yanıtlayan müşteriler, daha sonra test yatağına yönlendiriliyor. Test yatağı vücudun girinti ve çıkıntılarını doldurarak, 18 farklı ölçüm ve 1.000’den fazla hesaplama yaparak belirliyor, vücut tipinizin ihtiyacı olan destek seviyesini. Ölçüm sonucunda uyku renginiz ve kullanmanız gereken yastık tipi bir reçeteyle elinizde. Sistem, yatılı misafiri pek sevmeyen ev hanımlarına yeni bir bahane kapısı aralayabilir: "Şekerim, kal derdim ama bizim yataklar senin uyku rengine uymaz."

Zaman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL