Bu Markette Para Geçmiyor

Dünya Hali
Sivas’ta ihtiyaç sahibi ailelerin ücret ödemeden belirli bir limit karşılığında her türlü alışverişini yapabildiği, ”Gıda Bankası”nda, ramazan ayı nedeniyle yoğunluk yaşanıyor. Sivas...
EMOJİLE

Sivas’ta ihtiyaç sahibi ailelerin ücret ödemeden belirli bir limit karşılığında her türlü alışverişini yapabildiği, ”Gıda Bankası”nda, ramazan ayı nedeniyle yoğunluk yaşanıyor.

Sivas Belediyesi Hayat Ağacı Derneği bünyesinde faaliyet gösteren, ”Gıda Bankası” aracılığıyla ramazan ayında ihtiyaç sahibi ailelere, ücretsiz gıda ve giysi yardımları ulaştırılıyor.

Hayırseverlerin bağışlarıyla faaliyet gösteren ve ”Para geçmeyen market” olarak bilinen, ”Gıda Bankası”nda aileler gıda, temizlik malzemesi, giysi ve ev eşyası gibi her türlü ihtiyacını ücretsiz olarak karşılayabiliyor.

Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Avcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazan ayında insanların hayır işleme duygularının daha da arttığını, bu ayda açlığın ne olduğunu insanların çok iyi anladığını, hayırlarını genellikle bu ayda yerine getirdiklerini söyledi.

Avcı, ramazan ayında belediyeye müracaat ederek, ”İhtiyaçlıyım” diyen her aileye yardım yaptıklarını belirterek, ”Hayat Ağacı Derneğimize gelerek ihtiyaçlı olduğunu belirten hiç kimse geri çevrilmedi. Günlük 150-200 kişiye yardım yapıldı. Sivil toplum örgütleri ve iş adamlarının gönderdiği Ramazan paketlerini de Gıda Bankası aracılığıyla düzgün bir şekilde dağıttık” dedi.

”Gıda Bankası”nda her aileye 2 kilogram et dağıttıklarını, bunu baklava ve çikolata gibi ürünlerle desteklediklerini belirten Avcı, ramazan yardımlarının 26 Ağustos Cuma gününe kadar devam edeceğini bildirdi.

Sivas’ta bir ”Gıda Bankası” olduğunun unutulmamasını isteyen Avcı, ”Somali’de olan açlık gerçekten tüm insanlığın yüreklerini burkan bir hadiseydi. Türk milleti yine büyüklüğünü göstererek, dünyadaki diğer milletlerin hepsinden daha fazla yardımı oraya yaptı. Dolayısıyla bu yıl Hayat Ağacı’na gelecek yardımların yüzde 80’i Somali’ye gitti. Oradaki insanlar gerçekten çok ihtiyaçlılar, açlıktan ölüyorlar. Çok şükür ilimizde açlıktan ölecek hiç kimse yok. Bunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Tabi ki insanlarımız Somali’ye de, buraya da yardım ediyorlar” dedi.

ÇOCUKLARIN BAYRAMLIK SEVİNCİ

Mehmet Avcı, paranın kullanılmadığı markette sadece gıda değil, giysi yardımı da yaptıklarına değinerek, günlük 30-40 ailenin kıyafet ihtiyaçlarının buradan karşılandığını, çocukları da ramazan ayında ve bayram öncesinde sevindirmeye çalıştıklarını vurguladı.

Ailelerin çocuklarının bayramlık ihtiyaçlarını buradan karşıladıklarını dile getiren Avcı, ”Onların giysilerini sağlamak için gayret sarf ediyoruz. 7-15 yaş arası çocukların giyimlerinde zorluk çektiğimizi ifade etmek istiyorum. Bu konuda hayırseverlerin yardımlarını bekliyoruz” diye konuştu.

”Gıda Bankası”na fitre ve zekatları da beklediklerini belirten Avcı, Hayat Ağacı Derneği aracılığıyla ihtiyaç sahibi, evde yemek pişiremeyecek durumda olan 130 aileye 3 çeşit sıcak yemek verdiklerini de kaydetti.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme