Dünya Hali

Bu Lokum ”Dişe” Yapışmıyor

Katkısız olması, dişlere yapışmaması gibi özellikleriyle adından söz ettiren Yayladağı lokumunun üretimi, bayram öncesinde artan talep nedeniyle hız kazandı. Dişe Yapışmayan Lokumun Hazırlanışı Hatay’ın Yayladağı ilçesinde yarım asırdır aynı aile..

Bu Lokum ”Dişe” Yapışmıyor

Katkısız olması, dişlere yapışmaması gibi özellikleriyle adından söz ettiren Yayladağı lokumunun üretimi, bayram öncesinde artan talep nedeniyle hız kazandı.

Dişe Yapışmayan Lokumun Hazırlanışı

Hatay’ın Yayladağı ilçesinde yarım asırdır aynı aile tarafından üretimi yapılan lokum, hemen hemen Türkiye’nin tüm illerine gönderiliyor.

İhracatı yapılmasa da turistler ve gurbetçi Türkler tarafından yurt dışına bol miktarda götürülen Yayladağı lokumu katkı maddesi kullanılmaması ağızda kolayca erimesi, dişe yapışmaması gibi özellikleri ile tercih ediliyor.

En Önemli Şey Ustalık

Şeker, nişasta, limon tuzu ve su karışımıyla elde edilen malzemenin 150 derecede kaynatılmasının ardından tepsilere dökülerek kesimi yapılması ve yaklaşık 2 gün bekletilmesinin ardından satışa sunulan ”Yayladağı lokumu”na ünü sınırları aşan lezzetini veren en önemli şey ise ustalık.

Ailece Hazırlıyorlar

Yayladağı Belediye Başkanı Mustafa Kemal Dağıstanlı, yaptığı açıklamada, ilçede yarım asırdan bu yana lokum imalatının yapıldığını söyledi.

İlçenin adıyla özdeşleşen lokumun katkısız olması, mide ağrısı yapmamasıyla tercih nedeni olduğunu dile getiren Dağıstanlı, Yayladağı’nda sadece bir lokum imalatçısının bulunduğunu, aynı ailenin bireyleri tarafından yapılan üretimin usta-çırak ilişkisi ile devam ettiğini kaydetti.

Trt.net.tr

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL